Душан КАНАЗИР

 

Душан КАНАЗИР
(Мошорин, 28.06.1921 - Београд, 19.09.2009)
молекуларни биолог
професор универзитета: ПМФ, Београд, редовни професор од 1968. Начелник лабораторије за мол. биол. и ендокринол. Института Борис Кидрич у Винчи, 1956-1973.

САНУ: Одељење природно-математичких наука: дописни члан од 21.12.1961; редовни од 7.03.1968. Од оснивања члан Одељења хемијских и биолошких наука. - Потпредседник САНУ од 16.12.1971 до 19.11.1981; председник САНУ од 19.11.1981 до 22.12.1994.

Приступна беседа: није одржао

Биографија, библиографија: Год. / САНУ 69 (1964) 457-461; 81 (1968) 367-368; 92 (1986) 307-338; 102 (1996) 361-368.

Одбори: Одбор за биомасу; МО Одбор за нефрологију; МО Одбор за 3. миленијум; МО Одбор за биомедицинска истраживања; МО Одбор "Човек и животна средина"; МО Одбор за изучавање дејства климатских фактора; МА Одбор за ендемску нефропатију.

Признања: Седмојулска награда, 1961; Награда АВНОЈ, 1970, итд. Орден рада 3. реда, 1956; Орден рада са црвеном заставом, 1961; Орден заслуга за народ са златном звездом, 1965; Орден братства и јединства, 1976; Орден командира легије части (Француска), 1984.

Фотографија: САНУ Ф-560