Dragoslav Marinković,
Department of Chemical and Biological Sciences, Full member

 

(Belgrade, January 21 1934)
biologist and geneticist

SASA Membership
Department of Natural Sciences and Mathematics: corresponding member from October 23 1997. Department of Chemical and Biological Sciences: corresponding member from June 8 1998; full member from October 30 2003.

Department of Chemical and Biological Sciences, Vice Secretary; Coordinator of the Office for International Cooperation; delegate in the International Union of Academies; President of the National Committee for Bioethics of UNESCO Commission of the Republ