Вести из 2008. године

Саопштење САНУ о додели стипендија Фонда Рајко и Мај Ђермановић за специјализацију и усавршавање у Шведској

Фонд „Рајко и Мај Ђермановић” основао је Рајко Ђермановић, 1977. године у Стокхолму, Шведска. Фонд данас располаже са преко два милиона круна намењен је за стипендирање студената српског порекла. Вољом оснивача Српска акдемија наука и уметности означена је као установа која прикупља предлоге и врши њихов избор док коначну одлуку о додели стипендије доноси Краљевска шведска академија наука. У 2007. години први пут су додељене стипендије из овог Фонда.
За стипендије Фонда могу конкурисати само студенти који имају потврђену специјализацију/научно усавршавање у Шведској.

Почетком 2007. године, након што је добила неопходне информације, Српска академија наука и уметности основала је Комисију за сачињавање предлога Извршном одбору САНУ за кандидате за стипендију Фонда Рајко и Мај Ђермановић и укључила се у рад Фонда Рајко и Мај Ђермановић..

Ове године Комисија САНУ одабрала је четири кандидата и упутила предлог Шведској Краљевској академији.
Данас је Српској академији стигла потврда од стране Шведске Краљевске академије да је предлог САНУ одобрен и да су стипендије у износу од око 10.000 еура добили:

- Јовановић Јелена, молекуларни биолог за усавршавање на Каролинска институту у Стокхолму и
- Половић Наталија, хемичар, за усавршавање на Каролинска институту у Стокхолму,

а стипендије у износу од око 8.000 еура добили су:
- Марковић Димитрије, магистар органске пољопривреде за усавршавање на Универзитету пољопривредних наука у Упсали и
- Рибић Татјана, правник за усавршавање на Универзитету у Стокхолму, одсек за правне науке.

САНУ овом приликом изражава захвалност Фонду Рајко и Мај Ђермановић и велико задовољство јер је, на основу сарадње са Шведском академијом и залагањем САНУ, омогућено да се наши млади и перспективни научници усавршавају у иностранству и тако стечена знања искористе за развој науке у Србији.