Вести из 2011. године

Посета Њ.Е. Франсоа Гзавије Денија, изванредног и опуномоћеног амбасадора Републике Француске у Србији Српској академији наука и уметности

Председник САНУ академик Никола Хајдин примио је амбасадора Републике Француске у Србији Њ.Е. Франсоа Гзавије Денија (François-Xavier DENIAU) са сарадницима. Разговорима су присуствовали: академик Љубиша Ракић, потпредседник САНУ, академик Ђорђе Шијачки, др Иван Петровић, научни саветник Института за нуклеарне науке „Винча
Повод за посету Академији било је предавање које је Њ.Е. Франсоа Гзавије Денија одржао у САНУ у организацији Одељења за математику, физику и гео-науке и Института за нуклеарне науке „Винча“. Тема предавања била је „Француска визија употребе нуклеарне енергије“, а у самом предавању господин амбасадор осврнуо се и на креирање политике нуклеарне енергије у свету и Европи.
С обзиром на то да је Њ.Е. Франсоа Гзавије Денија у периоду од 2005. до 2009. године био амбасадор у међународним организацијама при УН у Бечу, у које спада и Међународна агенција за атомску енергију (IAEA) да је по образовању инжењер, који је дипломе стекао на чувеним француским школама École Polytechnique, École Nationale de la Statistique et de l'Administration Économoque, École Nationale d'Administrationизузетно, предавање је било изузетно посећено и након предавања развила се дискусија о оправданости и безбедности коришћења нуклеарне енергије.