Вести из 2016. године

ИЗЛОЖБА: Олга Јеврић: ПРЕДЛОЗИ ЗА СПОМЕНИКЕ

Институт Хенри Мур угостиће изложбу Олга Јеврић: ПРЕДЛОЗИ ЗА СПОМЕНИКЕ, која уједно представља прво самостално приказивање рада Олге Јеврић у Великој Британији. Публика у Великој Британији имаће прилику да ужива у делима из Збирке малих скулптура Олге Јеврић. Скулптуре се чувају у легату Олге Јеврић у САНУ.

Ова студијска изложба обухвата серију ПРЕДЛОГА ЗА СПОМЕНИКЕ , које је Олга Јеврић направила учествујући на националним конкурсима за јавне споменике, који су представљали главна дешавања када је у питању скулптура у послератном периоду.

Инспирацију за ова дела уметница је налазила у неким својим најранијим експериментисањима са апстракцијом, ослањајући се на модел Стећка, који представљају средњовековне надгробне споменике на Балкану. Њихова монументална форма, изражајна снага и чињеница да се налазе на отвореном прожимали су њену имагинацију као скулптора.

Биће изложено десет скулптура из САНУ и једна из Музеја Савремене уметности у Београду, као и три зложбена каталога.

Изложба се отвара 03. фебруара 2016. године и траје до 17 априла 2016, године.
Детаљније на Henry Moore Institute

The Guardian, Olga Jevric Review