Вести из 2008. године

Фонд „Рајко и Мај Ђермановић” основао је Рајко Ђермановић, 1977. године у Стокхолму, Шведска. Фонд данас располаже са преко два милиона круна намењен је за стипендирање студената српског порекла. Вољом оснивача Српска акдемија наука и уметности означена је као установа која прикупља предлоге и врши њихов избор док коначну одлуку о додели стипендије доноси Краљевска шведска академија наука. У 2007. години први пут су додељене стипендије из овог Фонда.
За стипендије Фонда могу конкурисати само студенти који имају потврђену специјализацију/научно усавршавање у Шведској.

Почетком 2007. године, након што је добила неопходне информације, Српска академија наука и уметности основала је Комисију за сачињавање предлога Извршном одбору САНУ за кандидате за стипендију Фонда Рајко и Мај Ђермановић и укључила се у рад Фонда Рајко и Мај Ђермановић..

Ове године Комисија САНУ одабрала је четири кандидата и упутила предлог Шведској Краљевској академији.
Данас је Српској академији стигла потврда од стране Шведске Краљевске академије да је предлог САНУ одобрен и да су стипендије у износу од око 10.000 еура добили:

- Јовановић Јелена, молекуларни биолог за усавршавање на Каролинска институту у Стокхолму и
- Половић Наталија, хемичар, за усавршавање на Каролинска институту у Стокхолму,

а стипендије у износу од око 8.000 еура добили су:
- Марковић Димитрије, магистар органске пољопривреде за усавршавање на Универзитету пољопривредних наука у Упсали и
- Рибић Татјана, правник за усавршавање на Универзитету у Стокхолму, одсек за правне науке.

САНУ овом приликом изражава захвалност Фонду Рајко и Мај Ђермановић и велико задовољство јер је, на основу сарадње са Шведском академијом и залагањем САНУ, омогућено да се наши млади и перспективни научници усавршавају у иностранству и тако стечена знања искористе за развој науке у Србији.

• Шест деценија Византолошког института САНУ
    Среда 24. децембар 2008.
  • Став Председништва САНУ поводом иницијативе о оснивању Војвођанске академије наука и уметности
    Среда 10. децембар 2008.
  • Дан Академије
    Среда 19. новембар 2008.
  • ВИНЧА – праисторијска метропола
    Четвртак 13. новембар 2008.
  • Музиколошки институт САНУ
    Четвртак 6. новембар 2008.
  • Представљање програма „КУЛТУРА 2007-2013”
    Уторак 4. новембар 2008.
  • Делегација Министарства просвете у посети САНУ
    Понедељак 3. новембар 2008.
  • Додела награде Библиотеке „Ђорђе Јовановић” академику Светозару Кољевићу за књигу „Вавилонски изазови”
    Среда 15. октобар 2008.
  • Учешће делегације САНУ на конференцији „ПОКРЕТАЧИ МЕЂУНАРОДНЕ САРАДЊЕ У ОБЛАСТИ НАУЧНОГ ИСТРАЖИВАЊА”
    Понедељак 13. октобар 2008.
  • Учешће делегације САНУ на редовном састанку CEEN-а
    Петак 10. октобар 2008.
  • Истраживање на српском сентандрејском гробљу
    Уторак 2. септембар 2008.
  • Тим за дигитализацију САНУ
    Четвртак 28. август 2008.
  • Донација Републике Грчке
    Четвртак 31. јул 2008.
  • Саопштење
    Петак 11. јул 2008.
  • Посета професора Стивена Кворија
    Уторак 24. јун 2008.
  • Редовна Годишња скупштина САНУ
    Четвртак 5. јун 2008.
  • Саопштење САНУ о додели стипендија Фонда Рајко и Мај Ђермановић за специјализацију и усавршавање у Шведској
    Понедељак 2. јун 2008.
  • Свечано уручење награде из Фонда Задужбине Бранка Ћопића за дела објављена у 2007. години
    Четвртак 15. мај 2008.
  • Посета предсеника САНУ академика НИКОЛЕ ХАЈДИНА Аустријској академији наука
    Среда 14. мај 2008.
  • Дан Библиотеке САНУ
    Четвртак 8. мај 2008.
  • Свечано откривање спомен плоче у бронзи у знак сећања на академика ЈОВАНА КАРАМАТУ
    Среда 23. април 2008.
  • Учешће делегације САНУ на Генералној скупштини Асоцијације европских академија ( ALLEA) у Мадриду 16-18 априла 2008. године
    Среда 16. април 2008.
  • Делегација САНУ на састанку CEEN у Софији
    Петак 4. април 2008.
  • Поводом рушења куће Вељка Петровића у Сомбору
    Понедељак 10. март 2008.
  • Поводом избора потпредседника САНУ из редова чланова одељења математичких, физичких и гео-наука, хемијско-биолошких, техничких и медицинских наука
    Четвртак 28. фебруар 2008.
  • Потписивање Протокола о сарадњи САНУ и КЦС
    Уторак 19. фебруар 2008.
  • Саопштење САНУ поводом противправног проглашења независности Косова и Метохије
    Понедељак 18. фебруар 2008.
  • Саопштење за јавност поводом провале у атеље академика Младена Србиновића
    Среда 13. фебруар 2008.