Вести из 2008. године

Посета професора Стивена Кворија

Консултативни биро за међународне пројекте Министарства науке (основан на иницијативу САНУ и у сарадњи са Министарством науке) одржао је презентацију о начину пријављивања за финансирање научноистраживачких пројеката од стране ЕУ.
Презентацију је водио професор Стив Квори са Њу Касел универзитета уз подршку госпођице Јелене Колић. Презентацији су присуствовали чланови академије, сарадници на пројектима и представници института САНУ.
Циљ презентације је био повећање учешћа наших научника у међународним пројектима, посебно у Оквирном пројекту седам ( ФП7). До сада су 72 научника из Србије учествовала у међународним пројектима од којих је 18 чланова САНУ.
Новоосновани Биро презентовао је начине на које ће пружати помоћ научноистраживачким институцијама у Србији у писању пројеката, пројектном менаџменту, обезбеђивању водича и упутстава, као и у обезбеђивању партнера за реализацију пројеката. Биро ће омогућити приступ базама података ЕУ који поседују податке о научноистраживачким институцијама, научницима и другим партнерима, и настојаће да пружи помоћ током саме реализације пројката у смислу правилног подношења извештаја и контроле тока реализације пројеката. Највећа помоћ Бироа, свакако ће бити она коју ће пружати током преговарања које предходи потписивању уговора.
Директор Бироа професор Стив Квери у излагању је присутнима саопштио који су то критеријуми које треба да испуне наши научници да би им пројекти били одобрени, научни и технолошки квалитет, имплеметнација и утицај резултата пројекта на околину. Професор је нагласио да је квалитет наших научних идеја и пројеката изванредан али да проблеми настају код имплементације, а нарочито код дефинисања примене који пројекат треба да оствари.
Врло је битно повезивање са привредом, нарочито индустријом јер када је у пројекат укључен партнер који се бави директно производњом онда је извесна примена научних достигнућа која доводи до технолошког развоја.
Оквирни програм седам подељен је у четири основне групе: сарадња ( колаборациони пројекти), идеје - отварање нових хоризоната у науци, људи -јачање капацитета људских ресурса како младих истраживача тако и оних са искуствома и капацитети - опремање лабараторија и размена истраживача.
Биро ће и у наредном периоду наставити да обилази научноистраживачке институције у Србији.
Чланови САНУ су сигурни да ће се присуство наших научника у међународним пројектима повећавати и да ће Србија искористити статус који је добила и који јој омогућава да конкурише на још више пројеката.
На презентацији је најављен и Инфо дан Министарства науке који ће се одржати у јулу када ће се представити најављени позиви за пријављивање за финансирање пројеката.

• Шест деценија Византолошког института САНУ
    Среда 24. децембар 2008.
  • Став Председништва САНУ поводом иницијативе о оснивању Војвођанске академије наука и уметности
    Среда 10. децембар 2008.
  • Дан Академије
    Среда 19. новембар 2008.
  • ВИНЧА – праисторијска метропола
    Четвртак 13. новембар 2008.
  • Музиколошки институт САНУ
    Четвртак 6. новембар 2008.
  • Представљање програма „КУЛТУРА 2007-2013”
    Уторак 4. новембар 2008.
  • Делегација Министарства просвете у посети САНУ
    Понедељак 3. новембар 2008.
  • Додела награде Библиотеке „Ђорђе Јовановић” академику Светозару Кољевићу за књигу „Вавилонски изазови”
    Среда 15. октобар 2008.
  • Учешће делегације САНУ на конференцији „ПОКРЕТАЧИ МЕЂУНАРОДНЕ САРАДЊЕ У ОБЛАСТИ НАУЧНОГ ИСТРАЖИВАЊА”
    Понедељак 13. октобар 2008.
  • Учешће делегације САНУ на редовном састанку CEEN-а
    Петак 10. октобар 2008.
  • Истраживање на српском сентандрејском гробљу
    Уторак 2. септембар 2008.
  • Тим за дигитализацију САНУ
    Четвртак 28. август 2008.
  • Донација Републике Грчке
    Четвртак 31. јул 2008.
  • Саопштење
    Петак 11. јул 2008.
  • Посета професора Стивена Кворија
    Уторак 24. јун 2008.
  • Редовна Годишња скупштина САНУ
    Четвртак 5. јун 2008.
  • Саопштење САНУ о додели стипендија Фонда Рајко и Мај Ђермановић за специјализацију и усавршавање у Шведској
    Понедељак 2. јун 2008.
  • Свечано уручење награде из Фонда Задужбине Бранка Ћопића за дела објављена у 2007. години
    Четвртак 15. мај 2008.
  • Посета предсеника САНУ академика НИКОЛЕ ХАЈДИНА Аустријској академији наука
    Среда 14. мај 2008.
  • Дан Библиотеке САНУ
    Четвртак 8. мај 2008.
  • Свечано откривање спомен плоче у бронзи у знак сећања на академика ЈОВАНА КАРАМАТУ
    Среда 23. април 2008.
  • Учешће делегације САНУ на Генералној скупштини Асоцијације европских академија ( ALLEA) у Мадриду 16-18 априла 2008. године
    Среда 16. април 2008.
  • Делегација САНУ на састанку CEEN у Софији
    Петак 4. април 2008.
  • Поводом рушења куће Вељка Петровића у Сомбору
    Понедељак 10. март 2008.
  • Поводом избора потпредседника САНУ из редова чланова одељења математичких, физичких и гео-наука, хемијско-биолошких, техничких и медицинских наука
    Четвртак 28. фебруар 2008.
  • Потписивање Протокола о сарадњи САНУ и КЦС
    Уторак 19. фебруар 2008.
  • Саопштење САНУ поводом противправног проглашења независности Косова и Метохије
    Понедељак 18. фебруар 2008.
  • Саопштење за јавност поводом провале у атеље академика Младена Србиновића
    Среда 13. фебруар 2008.