Вести из 2008. године

Извршни одбор Председништва САНУ уз сагласност Огранка САНУ у Новом Саду је изнео чврст став којим се оспорава оснивање ВАНУ по предложеном документу Статута АП Војводине.

Овај документ упутили смо благовремено 29.9.2008. године Влади Републике Србије, Скупштини Републике Србије, Скупштини АП Војводине и Координационом телу Скупштине АП Војводине за израду Статута.

Председништво САНУ је на III седници, одржаној 27. новембра 2008. године, потврдило став Извршног одбора и након предлога Одељење друштвених наука, закључило да се оспори формирање на тлу Републике Србије још једне „Академије наука и уметности“. Свуда у свету академије наука и уметности су националне установе, па је уобичајено да свака држава има једну националну (државну или краљевску) академију наука и уметности.

Како је Академија превасходно, научна установа, њу може основати само онај државни орган који располаже надлежношћу у области науке. Таквом надлежношћу Аутономна покрајина Војводине не располаже, пошто јој члан 283. став 2. Устава Србије то не додељује. Другим речима, уређивање науке, укључујући и оснивање наука и уметности јесте искључива надлежност Републике Србије, а не и Аутономне покрајине Војводине. Отуда се чланом 29., тачком 10. Нацртом Статута Војводине, која носи наслов „Наука, иновације и технолошки развој“, узурпираном надлежношћу покушава да образује Војвођанска академија наука и уметности (члан 17. и члан 34, алинеја 17.).

Српска академија наука (и уметности) постоји већ 167 година, као највиша научна установа српске државе. У циљу равномерног развоја науке у Србији, САНУ је 1992. година формирала свој Огранак у Новом Саду и два своја Центра у Крагујевцу и Нишу заједно са Универзитетима у тим градовима. На тај начин Српска академија наука и уметности помаже равномеран развој науке на целој територији Републике Србије. У Огранку у Новом Саду, као и у Српској академији наука и уметности заступљене су, преко чланова и истраживачких пројеката, све релевантне националне мањине које живе на тлу Републике Србије.

• Шест деценија Византолошког института САНУ
    Среда 24. децембар 2008.
  • Став Председништва САНУ поводом иницијативе о оснивању Војвођанске академије наука и уметности
    Среда 10. децембар 2008.
  • Дан Академије
    Среда 19. новембар 2008.
  • ВИНЧА – праисторијска метропола
    Четвртак 13. новембар 2008.
  • Музиколошки институт САНУ
    Четвртак 6. новембар 2008.
  • Представљање програма „КУЛТУРА 2007-2013”
    Уторак 4. новембар 2008.
  • Делегација Министарства просвете у посети САНУ
    Понедељак 3. новембар 2008.
  • Додела награде Библиотеке „Ђорђе Јовановић” академику Светозару Кољевићу за књигу „Вавилонски изазови”
    Среда 15. октобар 2008.
  • Учешће делегације САНУ на конференцији „ПОКРЕТАЧИ МЕЂУНАРОДНЕ САРАДЊЕ У ОБЛАСТИ НАУЧНОГ ИСТРАЖИВАЊА”
    Понедељак 13. октобар 2008.
  • Учешће делегације САНУ на редовном састанку CEEN-а
    Петак 10. октобар 2008.
  • Истраживање на српском сентандрејском гробљу
    Уторак 2. септембар 2008.
  • Тим за дигитализацију САНУ
    Четвртак 28. август 2008.
  • Донација Републике Грчке
    Четвртак 31. јул 2008.
  • Саопштење
    Петак 11. јул 2008.
  • Посета професора Стивена Кворија
    Уторак 24. јун 2008.
  • Редовна Годишња скупштина САНУ
    Четвртак 5. јун 2008.
  • Саопштење САНУ о додели стипендија Фонда Рајко и Мај Ђермановић за специјализацију и усавршавање у Шведској
    Понедељак 2. јун 2008.
  • Свечано уручење награде из Фонда Задужбине Бранка Ћопића за дела објављена у 2007. години
    Четвртак 15. мај 2008.
  • Посета предсеника САНУ академика НИКОЛЕ ХАЈДИНА Аустријској академији наука
    Среда 14. мај 2008.
  • Дан Библиотеке САНУ
    Четвртак 8. мај 2008.
  • Свечано откривање спомен плоче у бронзи у знак сећања на академика ЈОВАНА КАРАМАТУ
    Среда 23. април 2008.
  • Учешће делегације САНУ на Генералној скупштини Асоцијације европских академија ( ALLEA) у Мадриду 16-18 априла 2008. године
    Среда 16. април 2008.
  • Делегација САНУ на састанку CEEN у Софији
    Петак 4. април 2008.
  • Поводом рушења куће Вељка Петровића у Сомбору
    Понедељак 10. март 2008.
  • Поводом избора потпредседника САНУ из редова чланова одељења математичких, физичких и гео-наука, хемијско-биолошких, техничких и медицинских наука
    Четвртак 28. фебруар 2008.
  • Потписивање Протокола о сарадњи САНУ и КЦС
    Уторак 19. фебруар 2008.
  • Саопштење САНУ поводом противправног проглашења независности Косова и Метохије
    Понедељак 18. фебруар 2008.
  • Саопштење за јавност поводом провале у атеље академика Младена Србиновића
    Среда 13. фебруар 2008.