Вести из 2009. године

ПРЕДСЕДНИШТВО АКАДЕМИЈЕ

објављује

да ће се седница Скупштине Академије за
избор редовних и дописних чланова, чланова ван радног састава и иностраних чланова
одржати 5. новембра 2009. године.

Предлоге за избор редовних и дописних чланова и чланова ван радног састава могу подносити, поред Академијиних одељења, Огранка и других тела: универзитети, факултети, високе војне школе, научне организације, научна друштва и удружења и њима одговарајуће организације уметника, као и стручна друштва.

Универзитети предлог дају на основу одлуке својих највиших органа у којима су представљени сви њихови факултети, за кандидате из области наука односно уметности које се негују на универзитету.

Факултети предлоге дају на основу одлуке својих највиших органа надлежних за избор редовних професора, за кандидате из области наука и уметности које се негују на тим факултетима.

Високе војне школе на основу одлуке својих највиших органа надлежних за избор редовних професора, за кандидате из области наука које се негују на тој школи.

Научне организације на основу одлуке својих највиших органа надлежних за избор научних саветника, за кандидате из области наука и уметности којима се ове организације баве.

Научна друштва и удружења и њима одговарајуће организације уметника, на основу одлуке својих највиших органа управљања (скупштина), за кандидате из области наука и уметности за које су друштво, удружење и организација основани.

Стручна друштва на основу одлуке свог највишег органа управљања, за кандидате који се баве науком из области рада друштва (скупштина друштва).

Рок за достављање предлога Председништву Академије за избор чланова је

11. мај 2009. године.

Одредбе о начину и поступку предлагања и бирања чланова Академије садржане су у Статуту Академије.
Реферати о кандидатима морају садржати основне биографске, библиографске и друге податке о раду кандидата, систематизован преглед и оцену његових радова и њихових резултата и подробно образложење предлога.

Прилози треба да буду следеће дужине:

Биографија кандидата једна страна, опис доприноса због којих се кандидат предлаже до две стране, списак одабраних радова до две стране и одјек одабраних радова до две стране. За кандидате из егзактних наука пожељни су и сепарати објављених радова, као и пуна библиографија у прилогу.

Реферат којим се образлаже предлог кандидата треба да потпишу три стручњака из области којом се кандидат бави.

За дописног члана Академије може бити изабран држављанин Републике Србије који се истакао значајним научним, односно уметничким резултатима.

За члана ван радног састава може бити изабран истакнут научник или уметник, држављанин Републике Србије, чије је пребивалиште ван територије Републике Србије.

За иностраног члана Академије може бити изабран страни држављанин заслужан за општи напредак науке и уметности и за развој научних и уметничких веза између земље у којој делује и Републике Србије. Избор иностраних чланова Скупштини Академије предлаже Председништво, на предлог Огранка и одељења Академије.

Предлоге слати на адресу: Српска академија наука и уметности, Београд, Кнез Михаилова бр. 35, са назнаком “Предлог за избор”.

• Вест о смрти академика М Павића
    Уторак 29. децембар 2009.
  • ПОТПИСАН ПРОТОКОЛ О САРАДЊИ СА МИНИСТАРСТВОМ ОМЛАДИНЕ И СПОРТА
    Среда 2. децембар 2009.
  • Дан Академије
    Четвртак 26. новембар 2009.
  • Међународна научна конференција "Вредности у XXI веку"
    Четвртак 19. новембар 2009.
  • Скупштина Европске научне фондације
    Четвртак 19. новембар 2009.
  • Поклон Библиотеци САНУ
  • САУЧЕШЋЕ САНУ ПОВОДОМ УПОКОЈЕЊА ПАТРИЈАРХА ПАВЛА
  • Универзитет у Калифорнији Лос Ангелес (UCLA) Награда за технику 2009
    Понедељак 16. новембар 2009.
  • Ванредни састанак Европске федерације академија (АЛЛЕА)
  • Седница Скупштине Академије за избор нових чланова
    Четвртак 5. новембар 2009.
  • Саопштење САНУ поводом избора нових редовних, дописних и иностраних чланова
    Четвртак 5. новембар 2009.
  • Балкан и проблеми међународних односа за време Другог светског рата
    Петак 23. октобар 2009.
  • Одржавање Другог међународног скупа Академија Медитерана Рим, 12-14 октобар 2009. године
    Петак 9. октобар 2009.
  • САСТАНК МЕЂУНАРОДНОГ САВЕТА ЗА НАУКУ
    Понедељак 28. септембар 2009.
  • Пријем младих код председника Академије
    Среда 23. септембар 2009.
  • Јубиларни концерт
    Уторак 22. септембар 2009.
  • Обележавање 130 година рођења Милутина Миланковића
    Уторак 22. септембар 2009.
  • Поводом отварања изложбе "100 ГОДИНА СРПСКЕ УМЕТНОСТИ"
    Понедељак 7. септембар 2009.
  • 5. БАЛКАНСКИ БОТАНИЧКИ КОНГРЕС
    Понедељак 7. септембар 2009.
  • У Москви је подигнут споменик Милораду Павићу
    Среда 24. јун 2009.
  • Интервју: Никола Хајдин, председник Српске академије наука и уметности
    Уторак 16. јун 2009.
  • Потписивање протокола о сарадњи САНУ и Универзитета у Београду
    Петак 5. јун 2009.
  • Председник САНУ примио делегацију из Дубне
    Среда 3. јун 2009.
  • Протокол о сарадњи са Институтом за физику и Институтом за биологију "Синиша Станковић"
    Среда 27. мај 2009.
  • Aкадемик Михаило Ђурић добитник међународне награде "Prof. Luigi Tartufari"
    Среда 13. мај 2009.
    Среда 25. март 2009.
  • ЛЕКСИКОН ОПЕРА
    Четвртак 19. март 2009.
  • Проглашење 2009. за годину Милутина Миланковића и образовања одбора за обележавање јубилеја сто тридесет година од рођења Милутина Миланковића
    Уторак 10. март 2009.
  • ПРВИ СРПСКИ УСТАНАК И ОБНОВА СРПСКЕ ДРЖАВЕ
    Понедељак 23. фебруар 2009.
  • Министар културе посетио Академију
    Петак 13. фебруар 2009.
  • Свечана додела награде из Фонда "Иван Табаковић" уметнику Владану Радовановићу
    Среда 11. фебруар 2009.
  • Посета
    Петак 23. јануар 2009.
  • Учешће потпредседника САНУ Љубисава Ракића на прослави 80 година Националне Академије наука Белорусије
    Четвртак 22. јануар 2009.