Нова револуционрана метода у раном откривању рака

ГЕНИЈАЛНО ОТКРИЋЕ ПРОФ ДР БОГДАНА МАГЛИЋА

У Хјустону у Америци, на првом Светском конгресу о нано медицини, представљена је револуционарна новина у раном откривању рака, посредством дијагностичке сонде -Онкосензора. Мултидисциплинарни научни тим у коме су били физичари, биолози и лекари, предводио је признати амерички научник српског порекла и члан Српске академије наука и уметности Др Богдан Маглић.

Онкосензор је уређај који на потпуно нов и крајње једноставан начин открива малигне ћеилије у самом зачетку. То је безболна метода откривања рака која без операције, интравенске течности и биопсије открива малигне ћелије, уз неупоредиво већу прецизност од постојећих такозваних „имиџера“. Прецизност имиџера је са неприхватљивим процентом погрешних дијагноза у разликовању здравих и малигних тумора. Међутим, Онкосензор има прецизност од 98 процената, што је бољи резултат и од хируршке биопсије.

Онкосензор поставља дијагнозу бомбардовањем ДНК нуклеотида и ткива са фемпто-неутронима“ невероватних брзина који детектују разлику у присуству кисеоника у малигном и здравом ткиву. Хипоксични канцерогени тумори садрже 5о до 90% мање кисеоника него здраво ткиво. Уређај открива разлику у присуству кисеоника између малигног и здравог ткива и самим тим открива рак. Ова метода се зове Диференцијална Фенто Осиметрија а патентирана дијагностичка сонда - Онкосензор и развијени су у сарадњи калифорнијске компаније за науку и инжењерство КАЛСЕК и Факултета калифорнијског универзитета за медицину у Рвајну.

Проф. др Нисар Сајед из Института у Лонг Бичу и декан Факултета за онкологију зрачења је на поменутом конгресу рекао да Онкоснзор може одмах да помогне у одстрањивању малигних тумора термичком обрадом, познато као Хипер Термија, јер упућује хирурга на ткиво са најмање кисеоника.

Коаутор пројекта професор Орхан Налциоглу, директор Центра за функционално Онко снимање калифорнијског медицинског факултета је на конгресу у Хјустону изјавио да се истраживања настављају у правцу лечења малигних болести овом методом. Експеримент ће се изводити на животињама које би удисале Карбоген, безопасан гас обогаћен кисеоником, чиме би се малигни тумори хранили кисеоником и претварали у здраво ткиво. То је зачетак ФЕМТОМЕДИЦИНЕ – новог правца биомедицинских наука, на коме научни тим који предводи др Богдан Маглић ради већ годинама, а знања су првобитно била употребљена у војне сврхе.

„Фемто Оксиметрија“ је метода којом ће моћи да се успостави рано откривање могућег можданог удара, Алзенхајмерове болести и кардиоваскуларних обољења, која такође почивају на недостатку кисеоника.

Др Маглић је технолошки директор научног центра Калсек у Калигорнији, а угледан амерички часопис “Fast Company” га је уврстио међу 50 шампиона иноватора.

У научном тиму Калсека налази се још неколико српских научника, међу којима су Александар Шуваковић и Ана Радовић, молекуларни биолог.

PDFНова револуционрана метода у раном откривању рака

• Почетак преговора за улазак у ЦЕРН
    Четвртак 23. децембар 2010.
  • Пријем за ученике, освајаче медаља на међународним такмичењима
    Четвртак 23. децембар 2010.
  • Дигитална ризница Хиландара
    Петак 10. децембар 2010.
  • Награда града Палерма „Златни печат“ академику Војиславу Становчићу
    Уторак 23. новембар 2010.
  • Дан Академије
    Петак 19. новембар 2010.
  • Интервју председника САНУ агенцији ТАНЈУГ 17.11.2010.
    Четвртак 18. новембар 2010.
  • Поводом одржаног научног скупа “Истраживање синергизма између припремљености за биотероризам и општих јавно-здравствених мера”
    Среда 17. новембар 2010.
  • Разговор са Сер Арнолдом Волфендејлом
    Среда 10. новембар 2010.
  • Сто година од рођења академика Павла Савића
    Уторак 9. новембар 2010.
  • СРПСКА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА
    Четвртак 21. октобар 2010.
  • Посета надбискупа Венеције кардинала Анђела Сколе САНУ
    Понедељак 18. октобар 2010.
  • Полагање венца на гроб академика Скендера Куленовића
    Уторак 5. октобар 2010.
  • УСВОЈЕН НОВИ СТАТУТ САНУ
    Четвртак 30. септембар 2010.
  • Усвојен Закон о Српској академији наука и уметности
    Четвртак 30. септембар 2010.
  • Друга међународна конференција о геометрији, динамици и интеграбилним системима – GDIS 2010
    Понедељак 13. септембар 2010.
  • ДЕМАНТИ ПОВОДОМ ЧЛАНКА ОБЈАВЉЕНОГ У НЕДЕЉНИКУ „УЖИЧКА НЕДЕЉА“
    Среда 4. август 2010.
  • САОПШТЕЊЕ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ ПОВОДОМ САВЕТОДАВНЕ ОДЛУКЕ МЕЂУНАРОДНОГ СУДА ПРАВДЕ У ХАГУ
    Петак 23. јул 2010.
    Петак 23. април 2010.
  • Сарадња САНУ и Теленора
    Уторак 20. април 2010.
  • Промоција рада САНУ у додатку недељника ВРЕМЕ „Дом српске науке“
    Уторак 20. април 2010.
  • Разговори председника САНУ Николе Хајдина са Њ.С. Патријархом српским господином Иринејом
    Четвртак 25. март 2010.
  • Разговори са амбасадором Украјине у Србији
    Понедељак 22. март 2010.
  • Разговори са академиком Рајком Кузмановићем, председником Академије наука и умјетности Републике Српске
    Четвртак 11. март 2010.
  • Велико признање за српску науку и грађевинарство
    Среда 10. март 2010.
  • Белићу у част
    Понедељак 8. март 2010.
  • Потписивање уговора са Европском инвестиционом банком за кредит намењен науци и технолошком развоју
    Четвртак 4. март 2010.
  • Нова револуционрана метода у раном откривању рака
    Среда 17. фебруар 2010.
  • Галерија САНУ уводи стандарде приступачности
    Четвртак 11. фебруар 2010.
  • Састанак са амбасадором Шпаније у Србији Њ.Е. господином Ињиго де Паласио Еспањом
    Четвртак 28. јануар 2010.
  • Честитка поводом избора новог Патријарха
    Понедељак 25. јануар 2010.
  • Објављена књига академика Александра Фире
    Четвртак 14. јануар 2010.
  • Генерална скупштина Интеракадемијског панела
    Уторак 12. јануар 2010.