Разговори са амбасадором Украјине у Србији

Председник Српске академије наука и уметности академик Никола Хајдин примио је амбасадора Украјине у Београду господина Виктора Недопаса (Viktor Nedopas).

Разговорима у САНУ присуствовали су: академик Љубиша Ракић, потпредседник, академик Димитрије Стефановић, генерални секретар, академик Момчило Ристић, дописни чланови: Предраг Пипер и Александар Лома.

Председник Хајдин упознаo je госте о стању сарадње између Националне академије наука Украјине и САНУ, констатујући да упркос потписаном Споразуму о научној сарадњи две академије, (2006) и Тематском плану који садржи 14 заједничких научних пројеката, ова сарадња није на завидном нивоу. Замолио је амбасадора Недопаса да посредује у унапређењу сарадње и дефинисању конкретних предлога пројеката са украјинске стране, који би били од интереса за две академије.

Амбасадор Недопас упознао је присутне да је у току припрема програма научно техничке сарадње на међудржавном нивоу, за период 2011-2012, који ће бити усвојен на заседању Мешовитог комитета за научну и техничку сарадњу две земље, а које се планира за други или трећи квартал о.г. у Београду.

Договорено је да украјинска страна достави конкретне предлоге заједничких пројеката, са носиоцима пројектне сарадње, које би САНУ упутила својим одељењима на разматрање и усаглашавање. Амбасадор Недопас предложио је да пројектна сарадња две академије буде саставни део међудржавног програма научне и техничке сарадње, али да искључиво две академије буду одговорне за реализацију пројеката који су део сарадње академија, а да државе пруже пуну подршку оваквом виду сарадње.

На састанку је било речи и о изради српско-украјинског речника. Предлог НАНУ за заједнички рад на двојезичном речнику потребно је ставити у оквире реалних могућности и процедуре у САНУ. С обзиром на чињеницу да украјинска страна има више техничких и кадровских потенцијала, реално је да они буду носиоци тог посла. У том смислу, дописни члан Предраг Пипер, у својству председника Одбора за српски језик у поређењу са другим језицима упутио је предлог директору Лингвистичког института НАНУ академику Скљаренку, да овај Институт упути једног стручњака у САНУ, у циљу конкретизације договора о сарадњи на двојезичном речнику, амбасадор Недопас замољен је да посредује у реализацији ове иницијативе.

Амбасадор Украјине сложио се са предлогом да се Огранак САНУ у Новом Саду више бави питањима положаја украјинске мањине у Војводини.

• Почетак преговора за улазак у ЦЕРН
    Четвртак 23. децембар 2010.
  • Пријем за ученике, освајаче медаља на међународним такмичењима
    Четвртак 23. децембар 2010.
  • Дигитална ризница Хиландара
    Петак 10. децембар 2010.
  • Награда града Палерма „Златни печат“ академику Војиславу Становчићу
    Уторак 23. новембар 2010.
  • Дан Академије
    Петак 19. новембар 2010.
  • Интервју председника САНУ агенцији ТАНЈУГ 17.11.2010.
    Четвртак 18. новембар 2010.
  • Поводом одржаног научног скупа “Истраживање синергизма између припремљености за биотероризам и општих јавно-здравствених мера”
    Среда 17. новембар 2010.
  • Разговор са Сер Арнолдом Волфендејлом
    Среда 10. новембар 2010.
  • Сто година од рођења академика Павла Савића
    Уторак 9. новембар 2010.
  • СРПСКА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА
    Четвртак 21. октобар 2010.
  • Посета надбискупа Венеције кардинала Анђела Сколе САНУ
    Понедељак 18. октобар 2010.
  • Полагање венца на гроб академика Скендера Куленовића
    Уторак 5. октобар 2010.
  • УСВОЈЕН НОВИ СТАТУТ САНУ
    Четвртак 30. септембар 2010.
  • Усвојен Закон о Српској академији наука и уметности
    Четвртак 30. септембар 2010.
  • Друга међународна конференција о геометрији, динамици и интеграбилним системима – GDIS 2010
    Понедељак 13. септембар 2010.
  • ДЕМАНТИ ПОВОДОМ ЧЛАНКА ОБЈАВЉЕНОГ У НЕДЕЉНИКУ „УЖИЧКА НЕДЕЉА“
    Среда 4. август 2010.
  • САОПШТЕЊЕ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ ПОВОДОМ САВЕТОДАВНЕ ОДЛУКЕ МЕЂУНАРОДНОГ СУДА ПРАВДЕ У ХАГУ
    Петак 23. јул 2010.
    Петак 23. април 2010.
  • Сарадња САНУ и Теленора
    Уторак 20. април 2010.
  • Промоција рада САНУ у додатку недељника ВРЕМЕ „Дом српске науке“
    Уторак 20. април 2010.
  • Разговори председника САНУ Николе Хајдина са Њ.С. Патријархом српским господином Иринејом
    Четвртак 25. март 2010.
  • Разговори са амбасадором Украјине у Србији
    Понедељак 22. март 2010.
  • Разговори са академиком Рајком Кузмановићем, председником Академије наука и умјетности Републике Српске
    Четвртак 11. март 2010.
  • Велико признање за српску науку и грађевинарство
    Среда 10. март 2010.
  • Белићу у част
    Понедељак 8. март 2010.
  • Потписивање уговора са Европском инвестиционом банком за кредит намењен науци и технолошком развоју
    Четвртак 4. март 2010.
  • Нова револуционрана метода у раном откривању рака
    Среда 17. фебруар 2010.
  • Галерија САНУ уводи стандарде приступачности
    Четвртак 11. фебруар 2010.
  • Састанак са амбасадором Шпаније у Србији Њ.Е. господином Ињиго де Паласио Еспањом
    Четвртак 28. јануар 2010.
  • Честитка поводом избора новог Патријарха
    Понедељак 25. јануар 2010.
  • Објављена књига академика Александра Фире
    Четвртак 14. јануар 2010.
  • Генерална скупштина Интеракадемијског панела
    Уторак 12. јануар 2010.