Посета проф. Јаромира ПАСТОРЕКА председника Словачке академије наука

Београд, 12-14. мај 2010. године
На позив Српске академије наука и уметности у Београду је боравио од 12. до 14. маја 2010. године проф. Јаромир Пасторек (Jaromir Pastorek) председник Словачке академије наука.
Званичном сусртеу у САНУ присуствовали су академик Никола Хајдин, председник, академик Љубисав Ракић, потпредседник, академик Никола Тасић, потпредседник, академик Димитрије Стефановић, генерални секретар, академик Зоран Максимовић, секретар Одељења за математику, физику и гео-науке, академик Петар Миљанић, секретар Одељења техничких наука, академик Веселинка Шушић, секретар Одељења медицинских наука, академик Предраг Палавестра, секретар Одељења језика и књижевности, академик Војислав Становчић, секретар Одељења друштвених наука, академик Љубомир Максимовић, заменик секретара Одељења историјских наука. Разговорима су такође присуствовале др Габријела Килианова, директор Етнографског института САН и др Драгана Радојчић, директор Етнографског института САНУ.
Словачка академија наука најстарија је научна организација у Словачкој која се бави основним и примењеним истраживањима. Академију чини 69 институција од којих је 48 на буџету, а 21 се субвенционирају. Академија објављује 57 научних и стручних часописа и 8 годишњака. Истраживања се одвијају у оквиру 3 секције: секција I у којој се изучавају физика, космос, гео-науке и инжењерске науке; секција II која обухвата биолошке, хемијске, медицинске науке и заштиту животне средине и секција III у којој се изучавају друштвене, хуманистичке науке и уметност и култура. Један број института пружају и консултантске услуге Влади, министарствима и Владиним агенцијама. Институти Словачке академије наука активно учествују у програму FP 7 Европске уније.
Представници САНУ упознали су госте о активностима и програмима Академије, као и раду одељенских и међуодељенских одбора и пројектима који се финансирају из Фонда за научноистраживачки рад Академије. Након дискусије у којој су учествовали сви присутни обострано је постигнута сагласност да се приступи изради новог Споразума о научној сарадњи две академије чија би окосница била заједнички научни пројекти које ће предложити одељења САНУ. Обострано је изражена заинтересованост и потреба за сарадњом у области хуманистичких наука, положаја мањина у две земље, али и у области природних наука, пре свега математике, физике, нових материјала и гео-наука. Две стране су се сложиле да предложе два до три пројекта од интереса за две земље, а које би подржавале владе Словачке и Србије.
Институцијама у саставу две академије даје се могућност потписивања међуинституционалног споразума. Један од основних модалитета сарадње била би размена студената на докторским студијама.
Договорено је да се размотри могућност заједничког наступа према фондовима Европске уније.

• Почетак преговора за улазак у ЦЕРН
    Четвртак 23. децембар 2010.
  • Пријем за ученике, освајаче медаља на међународним такмичењима
    Четвртак 23. децембар 2010.
  • Дигитална ризница Хиландара
    Петак 10. децембар 2010.
  • Награда града Палерма „Златни печат“ академику Војиславу Становчићу
    Уторак 23. новембар 2010.
  • Дан Академије
    Петак 19. новембар 2010.
  • Интервју председника САНУ агенцији ТАНЈУГ 17.11.2010.
    Четвртак 18. новембар 2010.
  • Поводом одржаног научног скупа “Истраживање синергизма између припремљености за биотероризам и општих јавно-здравствених мера”
    Среда 17. новембар 2010.
  • Разговор са Сер Арнолдом Волфендејлом
    Среда 10. новембар 2010.
  • Сто година од рођења академика Павла Савића
    Уторак 9. новембар 2010.
  • СРПСКА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА
    Четвртак 21. октобар 2010.
  • Посета надбискупа Венеције кардинала Анђела Сколе САНУ
    Понедељак 18. октобар 2010.
  • Полагање венца на гроб академика Скендера Куленовића
    Уторак 5. октобар 2010.
  • УСВОЈЕН НОВИ СТАТУТ САНУ
    Четвртак 30. септембар 2010.
  • Усвојен Закон о Српској академији наука и уметности
    Четвртак 30. септембар 2010.
  • Друга међународна конференција о геометрији, динамици и интеграбилним системима – GDIS 2010
    Понедељак 13. септембар 2010.
  • ДЕМАНТИ ПОВОДОМ ЧЛАНКА ОБЈАВЉЕНОГ У НЕДЕЉНИКУ „УЖИЧКА НЕДЕЉА“
    Среда 4. август 2010.
  • САОПШТЕЊЕ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ ПОВОДОМ САВЕТОДАВНЕ ОДЛУКЕ МЕЂУНАРОДНОГ СУДА ПРАВДЕ У ХАГУ
    Петак 23. јул 2010.
    Петак 23. април 2010.
  • Сарадња САНУ и Теленора
    Уторак 20. април 2010.
  • Промоција рада САНУ у додатку недељника ВРЕМЕ „Дом српске науке“
    Уторак 20. април 2010.
  • Разговори председника САНУ Николе Хајдина са Њ.С. Патријархом српским господином Иринејом
    Четвртак 25. март 2010.
  • Разговори са амбасадором Украјине у Србији
    Понедељак 22. март 2010.
  • Разговори са академиком Рајком Кузмановићем, председником Академије наука и умјетности Републике Српске
    Четвртак 11. март 2010.
  • Велико признање за српску науку и грађевинарство
    Среда 10. март 2010.
  • Белићу у част
    Понедељак 8. март 2010.
  • Потписивање уговора са Европском инвестиционом банком за кредит намењен науци и технолошком развоју
    Четвртак 4. март 2010.
  • Нова револуционрана метода у раном откривању рака
    Среда 17. фебруар 2010.
  • Галерија САНУ уводи стандарде приступачности
    Четвртак 11. фебруар 2010.
  • Састанак са амбасадором Шпаније у Србији Њ.Е. господином Ињиго де Паласио Еспањом
    Четвртак 28. јануар 2010.
  • Честитка поводом избора новог Патријарха
    Понедељак 25. јануар 2010.
  • Објављена књига академика Александра Фире
    Четвртак 14. јануар 2010.
  • Генерална скупштина Интеракадемијског панела
    Уторак 12. јануар 2010.