Разговори са министром за науку и технологију Израела

Председник Српске академије наука и уметности академик Никола Хајдин примио је, 26. мајa 2010. године проф. Данијела Хершковица (Daniel Hershkowitz), министра за науку и технологију Израела. Разговорима су присуствовали академик Димитрије Стефановић, генерални секретар САНУ, академик Ђорђе Шијачки, академик Стеван Пилиповић, Њ.Е. Артур Кол (Arthur Koll), амбасадор Израела у Београду са сарадницима, др Виктор Недовић, помоћник министра за науку и технолошки развој и Љиљана Тодоровић, шеф Службе за међународну сарадњу САНУ.
Министар Хершковиц професор је математике на Израелском институту за технологију, добитник је многобројних признања за истраживања у математици, а пре свега у области примењене линеарне алгебре. За члана Кнесета изабран је фебруара 2009. године, a марта 2009. године постављен је за министра за науку и технологију.
Председник Хајдин упознао је госте са организацијом, структуром и активностима Академије како у научном тако и уметничком стваралаштву, нагласивши да се у Фонду за научноистраживачки рад Академије реализује око 150 пројеката чији су руководиоци чланови Академије и који окупљају око 1000 спољних сарадника.
Министар Хершковиц је истакао да су научна и технолошка истраживања приоритети земље и да се за ова истраживања издваја 4,9% бруто друштвеног производа земље. У сваком министарству именован је помоћник за науку и располаже одређеним буџетом који финансира истраживања из делокруга рада министарства. Министарство за индустрију и трговину има највећи буџет за иновациона истраживања и он износи око пола милијарди евра годишње. Велики проблем Израела је одлив мозгова и Влада настоји да издвоји одређена средства како би у земљу вратила око стотинак младих који раде у свету, а највише у САД. Одређена средства одвајају се и за финансирање друштвених и хуманистичких наука али и за иновације у војној индустрији у циљу побољшања одбране земље.
Амбасадор Кол обавестио је присутне да је потписан Културни споразум између Србије и Израела који нуди једногодишње стипендије младим истраживачима из Србије за њихово усавршавање у Израелу.
Представници САНУ изразили су жељу за успостављањем сарадње са Израелском академијом наука и уметности. Ова Академија броји око 100 најугледнијих научника и истраживача који су подељени у две секције и то: природних и друштвених наука. Академија финансијски помаже рад Израелске научне фондације и активно учествује у раду Националног савета за истраживања и развој.

• Почетак преговора за улазак у ЦЕРН
    Четвртак 23. децембар 2010.
  • Пријем за ученике, освајаче медаља на међународним такмичењима
    Четвртак 23. децембар 2010.
  • Дигитална ризница Хиландара
    Петак 10. децембар 2010.
  • Награда града Палерма „Златни печат“ академику Војиславу Становчићу
    Уторак 23. новембар 2010.
  • Дан Академије
    Петак 19. новембар 2010.
  • Интервју председника САНУ агенцији ТАНЈУГ 17.11.2010.
    Четвртак 18. новембар 2010.
  • Поводом одржаног научног скупа “Истраживање синергизма између припремљености за биотероризам и општих јавно-здравствених мера”
    Среда 17. новембар 2010.
  • Разговор са Сер Арнолдом Волфендејлом
    Среда 10. новембар 2010.
  • Сто година од рођења академика Павла Савића
    Уторак 9. новембар 2010.
  • СРПСКА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА
    Четвртак 21. октобар 2010.
  • Посета надбискупа Венеције кардинала Анђела Сколе САНУ
    Понедељак 18. октобар 2010.
  • Полагање венца на гроб академика Скендера Куленовића
    Уторак 5. октобар 2010.
  • УСВОЈЕН НОВИ СТАТУТ САНУ
    Четвртак 30. септембар 2010.
  • Усвојен Закон о Српској академији наука и уметности
    Четвртак 30. септембар 2010.
  • Друга међународна конференција о геометрији, динамици и интеграбилним системима – GDIS 2010
    Понедељак 13. септембар 2010.
  • ДЕМАНТИ ПОВОДОМ ЧЛАНКА ОБЈАВЉЕНОГ У НЕДЕЉНИКУ „УЖИЧКА НЕДЕЉА“
    Среда 4. август 2010.
  • САОПШТЕЊЕ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ ПОВОДОМ САВЕТОДАВНЕ ОДЛУКЕ МЕЂУНАРОДНОГ СУДА ПРАВДЕ У ХАГУ
    Петак 23. јул 2010.
    Петак 23. април 2010.
  • Сарадња САНУ и Теленора
    Уторак 20. април 2010.
  • Промоција рада САНУ у додатку недељника ВРЕМЕ „Дом српске науке“
    Уторак 20. април 2010.
  • Разговори председника САНУ Николе Хајдина са Њ.С. Патријархом српским господином Иринејом
    Четвртак 25. март 2010.
  • Разговори са амбасадором Украјине у Србији
    Понедељак 22. март 2010.
  • Разговори са академиком Рајком Кузмановићем, председником Академије наука и умјетности Републике Српске
    Четвртак 11. март 2010.
  • Велико признање за српску науку и грађевинарство
    Среда 10. март 2010.
  • Белићу у част
    Понедељак 8. март 2010.
  • Потписивање уговора са Европском инвестиционом банком за кредит намењен науци и технолошком развоју
    Четвртак 4. март 2010.
  • Нова револуционрана метода у раном откривању рака
    Среда 17. фебруар 2010.
  • Галерија САНУ уводи стандарде приступачности
    Четвртак 11. фебруар 2010.
  • Састанак са амбасадором Шпаније у Србији Њ.Е. господином Ињиго де Паласио Еспањом
    Четвртак 28. јануар 2010.
  • Честитка поводом избора новог Патријарха
    Понедељак 25. јануар 2010.
  • Објављена књига академика Александра Фире
    Четвртак 14. јануар 2010.
  • Генерална скупштина Интеракадемијског панела
    Уторак 12. јануар 2010.