Вести из 2011. године

Конференција Међународног савета за науку

Светска научна заједница покренула је нови интердисциплинарни научни програм за доношење градских одлука које се тичу здравља и добробити људи.

Рим, Италија – Данас је генерална скупштина Међународног савета за науку (ИЦСУ), у чијем раду учествује потпредседник САНУ академик Љубиша Ракић, јавно саопштила планове за нову глобалну иницијативу „Здравље и добробит у урбаној средини која се мења: приступ анализе система“.

Више од половине светског становништва живи у урбаним срединама и има тренд брзог раста стварајући нове изазове за очување и побољшање људског здравља и добробити. Једноставни модели који се баве здрављем становника често имају ограничену могућност примене у сложеним урбаним условима у којима се приликом одлучивања и одређивања политика истовремено морају узети у обзир многобројни различити проблеми. Научни план ИСЦУ даје нови концептуални оквир за разматрање мултифакторијалне природе како детерминанти тако и испољавања здравља и добробити код урбаног становништва. Примена анализе система - квантитативно моделирање међусобних односа између повезаних система – даје механизам за истраживање ове сложене теме и обезбеђује решења проблема у стварном свету.

„Потребан је нови приступ здрављу и добробити у урбаним срединама. Успех ове иницијативе зависиће од степена у којем ће научници из различитих дисциплина моћи да сарађују и баве се проблемима урбаних средина на начин који ће моћи да користе органи који одлучују о истим“, каже др Ландис МекКелар (Ландис МацКеллар), економиста у Институту за анализу примењених система (Беч, Аустрија), који је Председник Групе за планирање ИЦСУ. „То је амбициозан план али изазови везани за здравље у урбаним срединама су огромни и све више расту; морамо да будемо оптимистични и верујемо да ће наука и политичке заједнице моћи да се договоре о заједничком раду у циљу проналажења практичних решења“.

Један од региона у којем се очекује да ће ова иницијатива имати велику важност је Азија и Пацифик, у којем живи преко 60% светског становништва и где стопа раста урбаног становништва прелази 2%. ИЦСУ је већ позвао групу експерата из овог региона да размотре како ова светска иницијатива може да се реализује у Азији. Професор Индира Нат (Индира Натх), клинички научник (Њу Делхи, Индија) и Председник ове регионалне групе, презентирала је извештај групе на скупштини ИСЦУ. „Све урбане средине се разликују, али имају и сличности и можемо да учимо једни од других“, рекла је. „Светски оквир и приступ системима је изузетно важан за овај шаролик регион, јер ће нам омогућити координирање и сарадњу у градовима, земљама и регионима приликом реализације пројеката са специфичним локалним потребама. Морамо да мислимо глобално и делујемо локално.“

Научни синдикати ИЦСУ који представљају различите научне дисциплине играће важну улогу у промовисању нове иницијативе у наредним месецима. Формираће се међународна саветодавна комисија за праћење њене реализације и у плану је да се оснује канцеларија за међународни програм. У међувремену, научници из Азије већ су отпочели заједнички рад у складу са новим оквиром и надају се да ће им се ускоро придружити научници из других региона.

• 170 ГОДИНА СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ
    Субота 31. децембар 2011.
  • АПЕЛ САНУ УПУЋЕН СКУПШТИНИ ГРАДА
    Петак 30. децембар 2011.
  • Пријем за ученике, освајаче медаља на међународним такмичењима
    Четвртак 22. децембар 2011.
  • Званична посета делегације Црногорске академије наука и умјетности
    Среда 14. децембар 2011.
  • Централна свечаност поводом прославе 170 година САНУ
    Уторак 22. новембар 2011.
  • Пријем за представнике страних академија наука и уметности поводом прославе 170 година САНУ
    Субота 19. новембар 2011.
  • Изложба поводом прославе 170 година постојања САНУ
    Субота 19. новембар 2011.
  • Поводом јубилеја САНУ
    Петак 18. новембар 2011.
  • Дан Академије
    17 - 20. новембар 2011.
  • Концерт Минијатуре свих композитора - чланова Српске академије наука и уметности
    Четвртак 17. новембар 2011.
  • Додељена повеља о чланству иностраном члану САНУ Душану Шиђанском
    Петак 21. октобар 2011.
  • Вече за памћење
    Четвртак 20. октобар 2011.
  • ДЕМАНТИ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ ПОВОДОМ НЕТАЧНОГ ИНФОРМИСАЊА ЈАВНОСТИ ОД СТРАНЕ НН ЛИЦА
    Петак 7. октобар 2011.
  • ПРОСЛАВА 170 ГОДИНА ОД ОСНИВАЊА САНУ У ОГРАНКУ САНУ У НОВОМ САДУ
    Среда 5. октобар 2011.
  • Конференција Међународног савета за науку
    Петак 30. септембар 2011.
  • ОТВАРАЊЕ 30. КОНЦЕРТНЕ СЕЗОНЕ У ГАЛЕРИЈИ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ
    Четвртак 29. септембар 2011.
  • "У ЧАСТ 170-ГОДИШЊИЦЕ САНУ"
    Четвртак 29. септембар 2011.
  • Успех српских византолога
    Понедељак 5. септембар 2011.
  • ДРУГА КОНФЕРЕНЦИЈА СРПСКЕ ЛЕКАРСКЕ ДИЈАСПОРЕ 2011 У БЕЛОМ ДВОРУ
    Понедељак 25. јул 2011.
  • Седница Одељења медицинских наука САНУ у Огранку САНУ у Новом Саду
    Среда 29. јун 2011.