Вести из 2016. године

Говор председника САНУ на комеморацији поводом смрти Љубе Поповића у Ваљеву

Поштовани чланови породице,

даме и господо,

испред Српске академије наука и уметности (САНУ), чији је члан био, јер другачије није ни могло бити, да неспретно парафразирам Шекспира, нисам овде да сахрањујем господина Љубу Поповића, већ да га славим. Нисам имао ту привилегију да га лично упознам: зашто би он за такво познанство уопште имао интереса? Ипак, не могу а да се не осврнем на сенку која последњих година злокобно покрива однос покојника и САНУ. Могао бих попут какве хуље да оперем руке констатацијом да су неспоразуми проблем неких других људи и других времена која су ми непозната, али нећу и немам права на то. Мисао једног другог, на жалост такође покојног академика ми посебно данас не да мира: да су људи од талента најређи, а они чији се таленат и остварује кроз свакодневни аргатински напор, они иза којих остаје креација и дело, попут господина Љубе Поповића, броје се на прсте једне руке. И да се стога морају неговати! Зато овде и сада, пун поштовања, без стида и недоумице, испред институције коју игром случаја представљам, за грешке и увреде, ако их је било и како год да их је покојник доживео, неспоразуме које су други умели и да злоупотребе и још ће их злоупотребљавати, изговорим искрено и на жалост посмртно, неуобичајену српску реч: „Љубо Поповићу, извини и опрости“. Сусрет који су заједнички пријатељи припремали и на коме сам ово исто могао и за живота да му пренесем, претекла је смрт.

Мислећи о делу овог великог уметника и Вашег суграђанина, пада ми на памет прича о архетипском односу ученика и учитеља, коју је ако ме посустало сећање не вара, управо испричао господин Љуба Поповић. Наиме, покушаћу да импровизујем: студент, а зашто не баш Љуба Поповић, током вежби на Академији слика своју слику, а дискретни професор, зашто не баш Милуновић, стоји иза леђа и у једном тренутку, скрупулозно и опрезно сугерише студенту: „Ако бисте овде ставили мало плаве боје, колега, слика би била сјајна“. Студент барбарогенијски готово баца кичицу, не прихвата естетску интервенцију и у својој стваралачкој ексклузивности протестује: „Ако бих овде ставио плаву боју то онда не бих био ја, већ Ви“, изговарајући име учитеља. Од тада пролазе деценије, слика никада није завршена и стоји у углу атељеа. У јесен сопственог живота некадашњи студент, а сада велики сликар који је надмашио и свога учитеља, лежећи у атељеу гледа ту исту слику и мисли: „Каква би то сјајна слика била, да сам овде ставио бар мало плаве боје“.

Господин Љуба Поповић је на колективну слику наших узлета и често запостављене мисаоности и лепоте (ако је то права реч да се дефинише његово сликарство, у шта сумњам) коначно и беспоговорно, а пре свега на време, ставио свој део плаве боје, свој део плаветнила у коме и ми незаслужено делујемо боље. Испред САНУ имам жељу да му на испраћају поручим: „Путуј стога мирно игумане и не жали манастира, ти си свој део у нашој цркву до детаља осликао“.

Нека је слава и хвала господину Љуби Поповићу.

• Саопштење за медије
    Петак 2. децембар 2016.
  • ДЕНТОН АРТУР КУЛИ (DENTON ARTHUR COOLEY) 1920 – 2016
    Среда 30. новембар 2016.
  • Свечаност поводом Дана Академије
    Петак 18. новембар 2016.
  • Концерт у Задужбини Илије М. Коларца поводом 175 година САНУ
    Среда 16. новембар 2016.
  • Изабрано прво руководство Огранка САНУ у Нишу
    Петак 4. новембар 2016.
  • Посета Извршног одбора САНУ Академији наука и умјетности Републике Српске, 13-14. октобар 2016.
    Уторак 11. октобар 2016.
  • ОТВАРАЊЕ 35. КОНЦЕРТНЕ СЕЗОНЕ У ГАЛЕРИЈИ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ
    Среда 5. октобар 2016.
  • 10th Biannual International Symposium will traditionally be held in October 13th – 15th 2016, in Center Sava in Belgrade, Serbia
    Петак 30. септембар 2016.
  • Меморандум САНУ: одговор 30 година касније додак у Недељнику
    Четвртак 15. септембар 2016.
  • СВЕЧАНО ОТВАРАЊЕ ОГРАНКА САНУ У НИШУ
    Среда 14. септембар 2016.
  • Распоред вођења кроз изложбу рукописа у Галерији САНУ
    Понедељак 5. септембар 2016.
  • Посета делегације амбасаде НР Кине изложби у Галерији САНУ
    Четвртак 1. септембар 2016.
  • Посета високих званица изложби Свет српске рукописне књиге
    Петак 26. август 2016.
  • Поклон Српској академији наука и уметности
    Четвртак 25. август 2016.
  • Говор председника САНУ на комеморацији поводом смрти Љубе Поповића у Ваљеву
    Уторак 16. август 2016.
  • Мећународни конгрес византијских студија
    Петак 29. јул 2016.
  • ДЕМАНТИ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ ПОВОДОМ ДОДЕЛЕ ПРИЗНАЊА SUPERBRАNDS
    Уторак 14. јун 2016.
  • Одлагање свечаности уручивања награде
    Понедељак 6. јун 2016.
  • Путујућа изложба уметничке Збирке САНУ
    Четвртак 2. јун 2016.
  • Задужбина Бранка Ћопића
    Петак 27. мај 2016.
  • Академик Владимир Кањух
    Понедељак 23. мај 2016.
  • Фрушкогорски манастири
    Четвртак 19. мај 2016.
  • Споразум САНУ и ЈП Службени гласник
    Уторак 29. март 2016.
  • Посета проф. Антона Цајлингера, председника Аустријске академије наука
    Уторак 15. март 2016.
  • Учешће председника САНУ академика Владимира Костића на Копаоник бизнис форуму
    Уторак 8. март 2016.
  • ИНФОРМАЦИЈА О ПОТПИСИВАЊУ СПОРАЗУМА СА УНИВЕРЗИТЕТОМ У КРАГУЈЕВЦУ
    Понедељак 22. фебруар 2016.
  • ИНФОРМАЦИЈА О ПОТПИСИВАЊУ СПОРАЗУМА СА ЈАВНИМ МЕДИЈСКИМ СЕРВИСОМ
    Петак 19. фебруар 2016.
  • САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ ПОВОДОМ ИЗЈАВЕ ГОСПОЂЕ СОЊЕ БИСЕРКО
    Понедељак 8. фебруар 2016.
  • ИЗЛОЖБА: Олга Јеврић: ПРЕДЛОЗИ ЗА СПОМЕНИКЕ
    Уторак 2. фебруар 2016.
  • Обележавање 175-годишњице оснивања Друштва српске словесности
    Понедељак 1. фебруар 2016.
  • Званична посета делегације САНУ Македонској академији наука и уметности
    Среда 27. јануар 2016.