11. МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА БАЛКАНСКЕ УНИЈЕ ФИЗИЧАРА

Под покровитељством Балканске уније физичара (Balkan Physical Union – BPU), у организацији Српске академије наука и уметности (САНУ), Природно-математичког факултета у Нишу (ПМФ Ниш), Физичког факултета Универзитета у Београду, уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја РС и великог броја факултета и института из Србије, од 28. августа до 1. септембра,  у Београду ће бити одржана 11. Mеђународна конференција Балканске уније физичара.

Конференција се одвија у просторијама САНУ, на Физичком факултету Универзитета у Београду и Математичком институту САНУ. Церемонија отварањa планирана је за понедељак, 29. августа, у 9.15, у Свечаној сали САНУ, док ће завршна предавања, додела награда за најбоље презентације и свечано затварање конференције бити одржани у четвртак, 1. септембра, у 17 сати, у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду.

На конференцији ће као пленарни предавачи и предавачи по позиву за уже научне области  и тематске „округле столове“ наступити врхунски истраживачи са Балкана, са најугледнијих универзитета и из истраживачких лабораторија у свету, као и њихове колеге и сарадници из преко 30 земаља света са четири континента. Поред њих, млади научници, од којих је већина из земаља Балкана, имаће прилику да прикажу своје резултате у једној од 15 области физике. Програм Kонференције ће  имати 13 пленарних предавања, 21 предавање по позиву, укупно око 110 усмених предавања и 160 постер  презентација. Специфичност ове конференције јесте и организација пет округлих столова: „Каријера у физици“, „Квантне и нове технологије“, „Интеграција и проширена партиципација“, „Мапа пута и будућност физике високих енергија“ и „Модели студија физике на европским универзитетима – специфичности балканских земаља“.

Програм заокружује две радионице за наставнике физике и посебна сесија „Frontiers“,  у оквиру које ће бити разматране неке од граничних тема модерне физике.

Конференција, једанаеста по реду, која се одржава у „хибридном“ формату, окупиће око 450 учесника.

Београд ће у периоду од 1. до 11. септембар бити домаћини још четири значајна научна скупа, који су пратећи програм Конференције.

Припрему и организацију Конференције су, поред већ наведених, значајно помогли: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Математички факултет Универзитета у Београду, Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду,  Природно-математички факултет Универзитета у Крагујевцу, Природно-математички факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, Центар мреже математичке и теоријске физике за југоисточну Европу (SEENET-MTP Centre).  У научном делу посебно је значајан допринос Института за физику Универзитета у Београду.

Одржавање Конференције и бројних пратећих скупова не би био могућ без велике финансијске и стручне помоћи: Европског друштва физичара (EPS) и његовог програмa „Young Minds“, који је уједно и суорганизатор скупа, Међународног центра за теоријску физику (ICTP) и Централноевропске иницијативе (CEI) из Трста, Европске организације за нуклеарно истраживање (CERN), Покрајинског секретаријата за високо образовање и научно-истраживачку делатност Аутономне покрајине Војводине.

По први пут у тридесетогодишњој историји Балканских конгреса физичара биће додељено 15 награда за најбоље постер презентације захваљујући спонзорству издавача окупљених око „The European Physical Journal (EPJ)“.

 

КЊИГА АПСТРАКАТА