Нумеричко моделирање времена и климе: почеци, садашњост и визија будућности

Међународни научни скуп „Нумеричко моделирање времена и климе: почеци, садашњост и визија будућности”, који ће бити одржан у понедељак, 10. септембра, од 10 сати, у Свечаној сали САНУ, мотивисан је идејом обележавања 45. годишњице од када је у Београду, 1973. године, записан први савремени комјутерски кôд за решавање хидродинамичких једначина кретања ваздуха, односно кôд за симулирање и прогнозу времена. Кôд, који је већ садржавао елементе који су били испред свог времена и тек су недавно општеприхваћени, осмислио је и записао Федор Месингер, данас академик САНУ. Убрзо му се у усавршавању кôда придружио последипломски студент Завиша Јањић, сада дописни члан САНУ.

Кôд је привукао пажњу истакнутих иностраних стручњака. Италијан Стефано Тибалди дошао је у Београд да проучава и преузме кôд , док је Ирац Реј Бејтс кôд понео у Египат, где је боравио годину дана, у оквиру пројекта Светске метеоролошке организације (СМО). Следила је прва презентација резултата на Конгресу Комисије за основне системе СМО у Београду 1974. године и, нешто касније, прва оперативна инсталација кôда, тада већ опремљеног системом за анализу почетних података, у тадашњем Савезном хидрометеоролошком заводу.

Пoчетни кôд, модел, тада прозван „LAPEM“ (Limited Area Primitive Equation Model), потом „HIBU“ (Hydrometeorological Institute and Belgrade University model) , усавршаван је све до данашњег „Eta“ модела.

Академијски одбор за климатски систем Земље и дело Милутина Миланковића, иницијатор скупа, сматра да би било прикладно да се евоцирају почетни кораци, уз приказ запаженог места у коме се резултујући модел, Eta, данас у свету налази. Поред тога, циљ је да водећи научници из ове области представе визију будућег развоја наведеног модела. То је нарочито атрактивно јер се нумеричка технологија ове врсте данас опрема моделима за рачун повезаних система: за промене океанских струјања, вегетације тла, ледених покривача океана, ледених наслага на Гренланду и Антарктику, како би се рачунале пројекције промене климе за могућа сценарија повећавања концентрације гасова и стварање стаклене баште у атмосфери.

Opening words
Dynamical cores for the Met Office’s Unified Modelling system: Past, Present and future
Numerical Modeling of the Atmosphere: A Review
Overview of the KIAPS’s next generation global model KIM (Korean Integrated Model)
Global multi-scale atmosphere model SL-AV
Atmospheric dust modeling A way to better understand the Earth system
Cut-cell Eta: Some history, and lessons from its present skill
From subseasonal to seasonal forecasts over South America using the Eta Model
Cloud parameterization and cloud prediction scheme in Eta numerical weather model
Towards revision of conventional theory and modelling of turbulence in boundary layer flows