Организовани скрининг колоректалног карцинома у Србији

У среду, 30. маја, у 12 сати, у Свечаној сали САНУ биће одржана презентација књиге  „Организовани скрининг колоректалног карцинома у Србији”, чији су аутори: Зоран Кривокапић, Душица Банковић Лазаревић, Горан Баришић, Биљана Мијовић и Верица Јовановић. Том приликом окупљенима ће се обартити академик Владимир С. Костић, председник САНУ, академик Драган Мицић, дописни члан САНУ Зоран Кривокапић и проф. др Радан Џодић.

Аутори овог издања упозоравају да малигне болести постају све већи јавно-здравствени проблем и све више утичу на укупно оптерећење друштва у савременом свету. Претпоставља се да ће 2030.године број оболелих од карцинома достићи 26.4 милиона,  а да ће умирети око 11 милиона људи. Карцином дебелог црева је, ван сваке сумње, опака болест. Сваке године у свету се појави више од милион новооболелих, а више од пола милиона умире од ове болести. Рак дебелог црева, због тога, заузима треће место по учесталости оболевања а четврто место по смртности међу свим малигним болестима. Ова болест се најчешће јавља у познијем животном добу и проценат оболелих  расте са годинама старости.

„Све наведене  чињенице су подстакле светску заједницу да се активно укључи у сачињавању стратегије за борбу од ове смртоносне болести. Препорука Светске здравствене организације националним здравственим установама је била да у својим земљама промовишу примарну и секунрарну превенцију. Секундарна превенција или скрининг, тј. откривање болести у асимпоматској фази је могуће захваљујући организованим колоноскопским прегледима. Међутим, у већини европских земаља, што смо и ми прихватили, се за скрининг користе имунохемијски тестови на окултно крварење у столици  . Они могу код испитиване особе да открију скривено асимптоматско крварење, које може бити последица постојања неког полипа или тумора. Код таквих особа је обавезна колоноскопија приликом које се може одстранити полип или дијагностиковати карцином који се даље подрвргава хируршкој интервенцији”, наводи се у тексту поводом овог скупа.

Како су објаснили аутори ове публикације, Министарство здравља је постало свесно значаја скрининга у нашој земљи и у циљу припреме за усвајање научног програма је основало Саветодавни одбор, састављен од неколико правих ентузијаста али и експерата у овој области. Након свих до тада урађених припремних активности и анализа, Влада Републике Србије је, 2009. године, на предлог Министарства здравља, усвојила национални програм „Србија против рака”. Коначно, после много труда и ентузијазма чланова Одбора, уз велику подршку Министарства здравља и Европске уније, јануара 2013. године започиње активност на реализацији  Националног програма скрининга за карцином дебелог црева у  регионима и општинама Србије. Укупно је укључено 28 општина у првом циклусу 2013/2014, а у другом циклусу 2015/2016 су додате још четири општине.

Наша монографија обрађује резултате прва два циклуса ове акције у регионима и општинама где се започело са организованим скринингом.

Све ове активности се морају посматрати као деловање у складу са овим уверењем Вендела Филипса „Сталан опрез је цена слободе”.