ПРОЈЕКАТ ВИНЧА: НОВИ АРХЕОЛОШКИ ИЗАЗОВИ

ОД 28. МАРТА ДО 30. АПРИЛА 2022.

Аутори: Ненад Тасић и Кристина Пенезић
Организатор:  Центар за дигиталну археологију, Филозофски факултет Универзитета у Београду

Једно од најзначајнијих праисторијских налазишта у свету Винча – Бело брдо већ више од једног века представља ризницу открића наше и светске археологије. На овом месту са тако дугим континуитетом живота посебно су значајни слојеви неолитског периода који су разоткрили централну праисторијску културу Подунавља изузетног занатског умећа и префињеног укуса. Најпознатије су свакако винчанске фигурине, најчешће људског облика, израђене од теракоте.

Од 2010. године трају напори да се део налазишта који је погођен клизиштем сачува и истражи пре него што природни процеси однесу драгоцене предмете у неповрат. На изложби у Галерији науке и технике САНУ, чији су аутори Ненад Тасић и Кристина Пенезић, публика ће моћи да се упозна са резултатима и методама рада археолога, геолога, геофизичара, антрополога, инжењера, геодета и конзерватора, који су током претходних 11 година предано радили на очувању изузетног културног блага археолошког локалитета у Винчи.

Изложба презентује резултате истраживања која су вршена у последњих неколико година на најмлађем слоју нашег најпознатијег археолошког налазишта, који датира у средњи век. Истражен је део велике средњовековне некрополе, а више од 300 новооткривених гробова датовани су у период између 9. и 14. века нове ере. Поред тога приказан је и материјал праисторијске епохе од неолита до бронзаног доба.

Изложба је реализована у сарадњи Филозофског факултета у Београду са градским и републичким институцијама културе, а представља и део мониторинга Капиталног пројекта од значаја за Републику Србију и Пројекта санације Винче који је помогла Амбасада САД.