Изложба „Никола Тесла и Висока техничка школа у Грацу“

У уторак, 6. jула, у 18 часова, у Галерији науке и технике САНУ биће отворена изложба „Никола Тесла и Висока техничка школа у Грацу“ , у организацији Аустријског културног форума. Изложба је посвећена  годинама у Грацу генијалног проналазача Николе Тесле и протеже се од његових студентских дана до Теслиних трагова у садашњости. Посебно се бави Теслиним односом са Високом техничком школом у Грацу, у то време познатом као k.k. Technische Hochschule (Царска и краљевска Висока техничка школа), где је студирао од 1875. до 1878. године и на којој је за своја достигнућа добио почасни докторат 1937. године. Поред најважнијих прекретница у Теслином животу и његових техничких достигнућа, изложба такође наглашава како су Теслине идеје имале утицаја на науку и индустрију, развој његове образовне институције у Грацу, данас Универзалног музеја Јоанеум, и како се његово наслеђе одразило на Технички универзитет у Грацу.

У петак, 9. jула, у 18 часова, у Галерији науке и технике САНУ, поводом обележавања дана рођења Николе Тесле, биће организован округли сто „Од талентованог дечака са Балкана до генија планетарних размера“. У том догађају учествују: академик Дејан Поповић,  дописни члан САНУ Слободан Вукосавић и саветница у Музеју науке и технике у Београду Зорица Циврић Флорес.

БРОШУРА