Љубомир Симовић
књижевник
Ужице, 02.12.1935.

редовни члан

Одељење језика и књижевности

 

Чланство у САНУ
Одељење језика и књижевности: дописни члан од 15.12.1988; редовни од 27.10.1994.

Област рада
књижевност (поезија, драма, есејистика, проза)

Школска спрема
Филолошки факултет, 11.10.1962.

Запослење
књижевник, песник

Функције у САНУ
Заменик секретара Одељења од 24.04.1990; поново изабран 26.04.1994; поново потврђен 28.05.1998; поново потврђен 23.04.2002.

Приступна академска беседа
Стерија међу маскама. Глас / САНУ. ОЈК. 377, 16 (1995).

Чланство у стручним удружењима
Одбор за заштиту уметничких слобода Удружења књижевника Србије, 1992; Члан Управног одбора Српског ПЕН центра, од 1998.

Биографије и библиографије
Год. / САНУ. 105 (1999) 441-561;САНУ. 114(2008), 375-473

Одбори
Био је председник Управног одбора Задужбине Бранко Ћопић

Признања и награде
Змајева награда, 1973; Стеријина награда, 1975, 1986, 1993, 2006; Награда Бранко Миљковић, 1980; Награда Милан Ракић, 1982; Октобарска награда Београда, 1989; Дисова награда 1989; Седмојулска награда, 1990; БИГЗова награда, 1990; Златни крст Кнеза Лазара, 1992; Награда Десанка Максимовић, 1994; Жичка хрисовуља, 1995; Награда Стефан Митров Љубиша, 1997; Исидоријана, 1997., награда Јоаким Вујић, 2000; награда Васко Попа, 2000; награда Јован Дучић, 2004; награда Мића Попвић, 2006; Златни кључ Смедерева, 2012; награда СКЗ за животно дело, 2013; добио Повељу почасног грађанина Ужица, 2011;