На путу Захарија Орфелинa

ОД 17. ДО 31. ЈАНУАРА 2024.

Колективна изложба  калиграфских радова наставника, ученика и калиграфа Светозара Пајића Дијака „На путу Захарија Орфелина”, као и претходних година, представиће радове настале током калиграфске колоније, која се реализује од 2009. године.

Јесења колонија и јануарска изложба радова њених учесника  представљају две манифестације којима Удружење војвођанских учитеља, претходних петнаест година, негује калиграфски израз и чува успомену на чувеног просветитеља, књижевника, историчара и калиграфа  Захарија Орфелинa.

Учесници прошлогодишње  колоније били су наставници из  Новог Сада, Сремске Каменице, Сремских Карловаца, Чуруга, Кикинде, Србобрана, Шапца, Јагодине, Сурдулице, Куршумлије, Београда, Бања Луке, Билећа  и Будимпеште.  Поред калиграфија наставника, посетиоци ће моћи да погледају најбоље калиграфске радове њихових ученика.

Изложбу је приредила Вера Стојшић Гашпаровски, професорка разредне наставе и калиграфије, под чијим водством се годинама уназад одржава калиграфска колонија. На изложби ће бити презентовани радови калиграфа и самосталног уметника Светозара Пајића Дијака, дугогодишњег стручног госта колоније.

Реализацију изложбе су подржали  Управа за културу Града Новог Сада, ОШ „Јован Јовановић Змај“ из Сремске Каменице и Огранак САНУ у Новом Саду.