Научна онлајн конференција о правима детета

„Tридесет година примене Конвенције Уједињених нација о правима детета – савремени аспекти”, назив је научне онлајн конференције која ће бити одржана 10. децембра 2020. године, у организацији Српске академије наука и уметности, а у оквиру обележавања Дана људских права.

Конвенција о правима детета, усвојена је резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 20. новембра 1989. го¬дине, примењује се од 1990. године, а ратификована у Југославији 1990, (Службени лист СФРЈ – Међународни уговори, бр. 15/90). Ова Конвенција је први обавезујући документ за државе потписнице који се односи искључиво на права детета.

Сматрамо да је изузетно значајно да научна јавност анализира примену Конвенције у периоду од 30 година, дајући одговор на питање да ли се Конвенција примењује у пуној мери. Поред тога, имајући у виду развој права, усвајање нових правних института, те развој научних технологија, нарочито репродуктивних, Конвенција се може тумачити на нов начин који одговара савременим условима друштвеног развоја. То је још један научни аспект који би могла имати ова научна конференција.