Предавање „Имунизација – чињенице, изазови и предрасуде”

У оквиру циклуса „Контроверзе у медицини“, у понедељак, 29. новембра, у 12 сати, у Свечаној сали САНУ, проф. др Татјана Пекмезовић одржаће предавање под називом „Имунизација – чињенице, изазови и предрасуде”.

Имунизација представља најефективнију и најефикаснију меру примарне превенције, која је директно утицала на смањење стопа инциденције и морталитета од заразних болести, као и измену у структури оболевања и умирања хумане популације. Захваљујући имунизацији, неке заразне болести су искорењене на глобалном нивоу, а неке су елиминисане са појединих подручја или сведене на спорадично јављањe. Процењује се да имунизација спасава три милиона живота годишње. Према резултатима многобројних истраживања постоје поуздани докази да имунизација даје значајан допринос превенцији и контроли поремећаја здравља чији су узроци индиректно повезани са инфективним агенсима, као и да има повољан утицај на поједине здравствене феномене као што је, на пример, резистенција на антибиотике. Зато корист од имунизације далеко превазилази превенцију специфичних инфективних болести и постаје кључни фактор у очувању глобалног здравља.

Иако су вакцине доступне, постизање и одржавање високог обухвата обавезном систематском имунизацијом данас се сматра једним од најзначајнијих јавноздравствених изазова у 21. веку. Губитак поверења јавности у имунизацију, због искривљене перцепције да је повезана са појавом различитих нежељених ефеката, прети да значајно угрози спровођење програма имунизације, без обзира на научне доказе који негирају овакву повезаност и показују да је вероватноћа појаве компликација после имунизације вишеструко нижа од вероватноће њиховог настанка после природне инфекције.

У времену пандемије ковид-19 болести, имунизација против SARS-CoV-2 постаје ултимативни приоритет. Евалуација ефективности постојеће генерације вакцина против ковид-19 болести и испитивање фактора који на то утичу, увођење нових вакцина, само су нека од отворених питања на чије одговоре се с нестрпљењем чека, имајући у виду трендове оболевања и умирања од ове болести у свим деловима света и пројекције везане за готово све аспекте живота појединца и заједнице током и после пандемије.

Директан пренос конференције може се пратити на сајту САНУ
https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/.