Предавање проф. Јерга Хакера, председника „Леополдине”

У оквиру дводневне посете делегације Немачке националне академије наука „Леополдина” Србији, проф. др Јерг Хакер, председник „Леополдине”, одржао је предавање „Наука у међународној сарадњи и потенцијал Берлинског процеса” у среду, 18. јула, у Свечаној сали Српске академије наука и уметности. Томе је претходио састанак с представницима САНУ, током којег се говорило о билатералној сарадњи српске и немачке академије, те о оснивању западнобалканске фондације за истраживање, која је намењена постдокторском усавршавању младих научника.

Проф. др Јерг Хакер је указао на усмереност Берлинског процеса на грађанско, цивилно друштво на Западном Балкану и у ширем суседству, а посебно је важно што наука на том простору има могућност да буде активан учесник наведеног процеса.

– У међувремену су одржане четири конференције академских и високошколских установа са Западног Балкана, што је први корак који треба да допринесе стабилизацији односа у научним круговима на Западном Балкану и шире. Такође, иницирано је покретање фондације која ће се бавити разменом младих научника са простора Западног Балакана и шире, и посебно је значајно што та фондација треба да се устали и омогући размену научних сазнања и других информација из области науке – рекао је проф. др Јерг Хакер.

Академик Љубомир Максимовић, потпредседник САНУ, изјавио је да немачка и српска академија досад нису имале билатералну сарадњу, али су имали врло развијену сарадњу у оквиру Берлинског процеса и научних конференција академија Западног Балкана.

– Tоком њих је остварен значајан напредак у односу свих учесника, који се не одражава толико јасно у целокупном приближавању у оквиру Берлинског процеса, колико у академским разумевањима. Ми, можда, посматрано с научне тачке гледишта, идемо корак испред у превазилажењу проблема који се из других аспеката, политичких и друштвених, мало спорије решавају – објаснио је академик Љубомир Максимовић.