Преминуо академик Бошко Д. Петровић

Академик Бошко Д. Петровић, инжењер грађевинарства, преминуо је у понедељак, 6. маја, у Лондону. Рођен је 1926. године у Алексинцу, а одрастао је и школовао се у Београду. На Грађевинском факултету у Београду је дипломирао (1951) и докторирао (1977) бранећи тезу „Понашање скелетних зграда од преднапрегнутог бетона под дејством земљотреса“. Стручну каријеру је почео као сарадник академика Бранка Жежеља, радећи на увођењу и развоју преднапрегнутог бетона у Југославији. Велики део истраживачког рада обављао je на Институту за испитивање материјала Србије у Београду (до 1990. године) и предавао је на Грађевинском факултету Универзитета у Новом Саду.

За дописног члана САНУ изабран је 1985, а за редовног 2006. године.

Академик Петровић је био члан многих организација као што су: Југословенско друштвo за преднапрегнути бетон, Друштво инжењера и техничара СР Србије, Међународнa федерацијa за преднапрезање ФЈП, Европски комитет за земљотресно инжењерство и др. Добитник је бронзане плакете за животно дело 2001. године Југословенског друштва грађевинских конструктора, Награде Савета за науку и културу НР Србије, Ордена рада трећег степена и Ордена рада са златним венцем.