Преминуо инострани члан САНУ Томас Флајнер (Thomas Fleiner)

Српска академија наука и уметности са великом жалошћу обавештава јавност да je 24. новембра 2023. године, у 85 години, преминуо инострани члан  Одељења друштвених наука САНУ  Томас  Флајнер (Цирих, 16. јул 1938) један од најистакнутијих светских стручњака  из области федерализма, уставног, административног  и међународног права.

Након завршених студија права на Универзитету у Цириху, магистрирао је на Јелском универзитету (Yale University).   Докторирао је на Универзитету у Цириху 1966. године. На Универзитет у Фрибуру, где је стекао и хабилитацију, радио је као редовни професор уставног и административног права од 1971. до 2008. године. Функцију декана Правног факултета Универзитета у Фрибуру  обављао је од 1983. до 1985.  Као гостујући професор држао је предавања на универзитетима у Израелу, Француској, Немачкој, Белгији, САД,  Швајцарској и Србији.

Дужност директора Института за федерализам у Швајцарској обављао је од 1984. до 2008. године. Био је саветник преговарачког тима Владе Републике Србије за политичке разговоре  о Косову и Метохији.

Аутор је и коаутор великог број стручних радова, као и бројних  студија из области теорије устава, опште теорије државе,  федерализма и људских права. Међу његовим књигама издвајају се: „Општа теорија државе“,  „Федерализам и проблем мањина у вишеетничким заједницама“, „Људска права и људско достојанство“.

За иностраног члана САНУ изабран је 2009. године. Добитник је почасног доктората Универзитета у Руану. Био је  председник и почасни председник  Међународног удружења за уставно право. Такође, био је изабран за почасног држављанина  Републике Србије  2002. године.  Међу бројним признањима које је добио за свој рад издваја се и Награда организације B’nai B’rith за активности на пољу људских права и против расизма.