САОПШТЕЊЕ О ИМУНИЗАЦИЈИ ПРОТИВ КОВИДА 19

Будући да ширење пандемије и смртност изазване ковидом 19 већ неколико недеља достижу драматичне размере у Републици Србији, Комисијa САНУ за праћење и предузимање мера у вези са инфекцијом ковид 19 – у  чијем су саставу академик Небојша Лалић (председник Комисије), академик Миодраг Чолић и дописни члан САНУ Горан Станковић – апелују на грађане да се вакцинишу и да се придржавају свих превентивних мера.

У овом тренутку Србија бележи више од 6.000 новозаражених и преко 50 преминулих дневно. Поред тога, целокупно медицинско особље је преморено и преоптерећено, а готово сви болнички капацитети предвиђени за ковид пацијенте су попуњени. Због тога позивамо грађане да се у што краћем року подвргну имунизацији против вируса ковид 19, да у затвореним просторијама, било да је реч о јавном превозу, школама или другим институцијама, обавезно носе маске и да се придржавају других превентивних хигијенских мера. САНУ је до сада више пута посредством медија, симпозијума и оглашавања на свом сајту указивала на кључни значај имунизације у борби против ковид 19.

Уколико је потребно пружити пример добре праксе, наводимо да је у САНУ досад вакцинисамо преко 80 одсто чланова САНУ, од којих је већина већ примила и трећу дозу  (углавном нису вакцинисани они са одређеним коморбидитетима), док је међу запосленима у САНУ и придруженим институтима тај просек око 70 процената. Захваљујући томе, а уз стриктно поштовање свих осталих епидемиолошких мера, у САНУ је од септембра до данас одржано преко 30 различитих програма – од научних скупова, преко трибина и предавања, до концерата и изложби.

Уз више поверења у науку, преиспитивање одлука донетих на основу полуинформација и израженији осећај колективне одговорности и савести, уверени смо да бисмо као друштво у целини могли да изађемо из зачараног круга ковида 19.

Комисијa САНУ за праћење и
предузимање мера  у вези са инфекцијом ковид 19