Изложба и трибина о токсикологији

Удружење токсиколога Србије и Међународно удружење токсиколога-IUTOX, под покровитељством Српске академије наука и уметности, приредили су трибину „Токсикологија и ми” и изложбу „Историја токсикологије” у Српској академији наука и уметности.

У понедељак, 16. априла, у Свечаној сали САНУ приређена је трибина„Токсикологија и ми”. Том приликом је проф. др Петар Булат говорио о теми „Од професионалне изложености до екотоксикологије”, проф. др Иван Станковић о изазовима и регулативи у области безбедности хране, др Драгана Јовановић о води за пиће у Србији, а др Предраг Вукомановић о пушењу као зависности и у 21. веку.

„Човек је на глобалном нивоу непрестано изложен утицају смеша бројних загађивача које уноси удисањем, путем коже, и орално путем гастро-интестиналног тракта, при чему је орални унос и то путем хране и воде за пиће и најзначајнији за општу популацију. Овај „коктел” загађивача се може одразити штетно на наше здравље, на шта указују и бројна истраживања и научне студије. Управо због тога намеће се потреба за познавањем штетних и токсичних карактеристика агенаса који нас окружују у радној и животној средини, али и за реалном проценом њихове опасности које носе по здравље људи. “, објашњава проф. др Весна Матовић, председник Удружења токсиколога Србије.

Трибина је имала за циљ да упозна грађанство са актуелним сазнањима из области професионалне токсикологије и њеног утицаја на нашу животну средину, питањима из области безбедности хране и воде за пиће, с акцентом на стање у Републици Србији, као и о вишевековном узрочнику зависности али и штетности по здравље – пушењу.

После трибине, у Галерији науке и технике САНУ, свечано је отворена изложба „Историја токсикологије”, чија ће поставка трајати до 21. априла. На изложби публика може да се упозна с развојем ове изузетно интересантне науке, значајне за здравље свих нас.