ВЕЛИКАНИ СРПСКОГ ГРАДИТЕЉСТВА – ОД ИНЏИНИРСКЕ ШКОЛЕ ДО ДАНАС

ОД 30. МАРТА ДО 8. МАЈА 2022.

Аутор: Јасмина Његован-Поповић
Рецензенти: академик Миодраг Марковић и проф. др Миодраг Јовановић

Изложба се организује у сарадњи са Музејом науке и технике из Београда, а поводом 175 година постојања Грађевинског факултета у Београду. Пројекат обједињује живот и дело историјских личности инжењерске струке који су били носиоци државничких функција и академских титула и били покретачи друштвених и културних промена.

Поставку чине штампани материјал, експонати и кратак филм. Подељена је на неколико сегмената: у уводном делу налази се материјал који илуструје почетке формирања Инџинирске школе и историјат Факултета; следе документа која илуструју животе и дела професора чланова САНУ и других академија, знаменитих професора Факултета и истакнутих инжењера; и на крају, свеобухватни приказ онога што Грађевински факултет данас представља. Штампани материјал се састоји од фотографија и документације која је прикупљана из установа и институција задужених за прикупљање и чување архивске грађе, као и из породичних архива потомака. Поред штампаног материјала у поставци су заступљении експонати – инструменти и прибор грађевинских и геодетских инжењера из друге половине XIX и XX века и макете изведених објеката.

Међу академицима који су приказани у поставци заступљени су професори од формирања Инџинирске школе до данас. Реч је о 24 професора из различитих области науке и струке који су учествовали у образовању грађевинских инжењера и развоју инжењерске струке. Они су, захваљујући својим заслугама у науци и образовању, бирани са Факултета за чланове Српске академије наука и уметности и других академија, и то су:  Атанасије Николић, Емилијан Јосимовић, Михаило Петковић, Коста Алковић, Димитрије Стојановић, Љубомир Клерић, Милан Андоновић, Богдан Гавриловић, Иван Арновљевић, Кирило Савић, Јаков Хлитчијев, Милан Луковић,  Радивој Кашанин, Миладин Пећинар, Ђорђе Лазаревић,  Миодраг Милосављевић, Бранко Жежељ, Војислав Авакумовић, Владимир Богуновић, Ернест Стипанић, Милан Ђурић, Младен Борели, Никола Хајдин, Бошко Петровић.

Међу знаменитим професорима Грађевинског факултета су и: Миливоје Јосимовић, Никола Стаменковић, Коста Главинић, Јефта Стефановић, Војислав Зађина, Петар Мицић, Слободан Петровић, Мијат Тројановић, Вујица Јевђевић, Саво Јањић, Бранко Пешић, Милорад Ивковић, Гојко Ненадић, Јован Катанић а међу знаменитим инжењерима су: Никола Пашић, Милош Савчић, генерал Стеван Бошковић, академик Милутин Миланковић, академик Мирко Рош,  академик Милан Крстић, Вукадин Ђорђевић, Илија Стојадиновић, Александар Божовић и академик Ђорђе Злоковић.

Покровитељ изложбе је Инжењерска комора Србије.

БРОЈ ПОСЕТИЛАЦА: 6.562

ПРАТЕЋИ ПРОГРАМ