Академик Димитрије Стефановић добитник награде „Доситеј Обрадовић“

Жири за доделу награде „Доситеј Обрадовић“ за животно дело, на седници одржаној 14. децембра 2018. године, једногласно је донео одлуку да се награда за животно дело у 2018. години додели академику Димитрију Стефановићу.

„У време када код нас црквена музика, посебно она православнe провенијенције, није имала отворене могућности јавног представљања нити је била предмет студија у музичким школама и на факултетима, музиколог Димитрије Стефановић, академик, окупља младе људе, различитих образовних профила и интересовања, и тако отпочиње дуги процес упознавања и извођења старе музике откриване у византијским, латинским, руским и старим српским рукописима. Студијски хор Музиколошког института САНУ, под његовом диригентском палицом, гостовао је у многим земљама широм света – Аустрији, Немачкој, Енглеској, Француској, Швајцарској, Италији. Било је то духовно и етичко узрастање праћено ширењем до тада мало познате православне музичке културе у Европи, али и размена искустава са припадницима других конфесија који су први пут откривали музичку традицију са Балкана. Тај провсетитељски жар деценијама је градио мостове који су повезивали српску културу и православље са културама других народа и вероисповести. Његов животни оптимизам и спремност да се сусреће с младим људима, дели с њима искуства, песму, па и проблеме, пример је невероватне истрајности духа просветитељства, који смо као народ у новије време управо од Доситеја преузели”, наводи се у образложењу.

Жири је радио у саставу: Војислав Јелић (председник), Славко Гордић, Марко Недић, Драган Симеуновић и Мирко Васиљевић. Награду додељује Задужбина „Доситеј Обрадовић“ уз подршку Министарства културе и информисања, а састоји се од повеље и новчаног износа. Народна банка Србије дарује добитнику плакету са ликом Доситеја Обрадовића. Награда ће бити уручена на посебној свечаности.