Представљање зборника Антологија или Цветословље

У петак, 24. јануара, у 18 сати, у Галерији САНУ биће представљен зборник АНТОЛОГИЈА или ЦВЕТОСЛОВЉЕ – Свакодневно и празнично појање у осам гласова Владимира Љ. Јовановића, композитора и учитеља појања (1956–2016).

Књига представља зборник композиција црквених химни, а како је приређивач зборника др Јелена Јовановић, дописни члан САНУ, истакла, „аутор је ове мелодије зналачки и са осетљивошћу ствараоца и верника препевао са грчких узора и прилагодио их природи црквенословенског језика, чиме су оне у погледу акцената и мелодијског тока прилагођене богослужбеном језику у Српској православној цркви“. Исписане су неумском нотацијом, која има хиљадугодишњи континуитет у источном православном појању, а интерес за саму нотацију је у Србији обновљен деведесетих година прошлог века, најпре заслугом Владимира Јовановића.

Велику улогу у настајању антологије дао је и црквени хор „Свети Јован Дамаскин“.

На представљању у Галерији САНУ говориће јеромонах Јеротеј Петровић, др Весна Сара Пено, научни саветник Музиколошког института САНУ, др Данило Николић, дописни члан САНУ Јелена Јовановић и др Александра Павићевић, научни саветник Етнографског института САНУ.

Песме из зборника ће својим појањем представити женска и мушка певница хора „Свети Јован Дамаскин“, женски хор „Света Касијана“ и српски византијски хор „Мојсије Петровић“.