Свечани скуп – 125 година од рођења Риста Стијовића

У Свечаној сали САНУ, у понедељак, 18. новембра, с почетком у 11 сати, одржава се свечани скуп поводом 125 година од рођења вајара Риста Стијовића. Поздравну реч упутиће академик Светомир Арсић Басара, након чега ће уследити излагање професорке Јасне Јованов „Ристо Стијовић, од париских сокака до палате Луксор“. Потом ће музејски саветник Вера Грујић говорити о делима Риста Стијовића из Народног музеја у Београду, док ће Никола Кусовац говорити на тему „Моји сусрети са Ристом Стијовићем“. Биће приказан и  филм РТС-а Ристо Стијовић, по сценарију Вере Ристић.

Академик Ристо Стијовић био је вајар, чија се дела налазе у значајним музејима и колекцијама. Рођен у Подгорици 1894. године, а у Београду је 1912. уписао вајарско одељење Српске сликарске школе. Придружио се српској војсци у Првом светском рату и учествовао у повлачењу преко Албаније. Од 1916. године школовао се на француским уметничким школама, прво у Марсељу, потом у Паризу. Редовно је излагао по париским салонима. У Београд се вратио крајем двадесетих година прошлог века, где је радио као професор у Трећој мушкој гимназији. Био је члан многих уметничких удружења. На светској изложби у Паризу добио је Гран при за скулптуру (1937). Преминуо је у Подгорици  20. децембра 1974. године.