ФАНУЛА ПАПАЗОГЛУ
Историчар
(Битољ, 3. 2. 1917 – Београд, 26. 1. 2001)

Рођена је 3. марта 1917. године у Битољу, где је завршила приватну француску основну школу. У родном граду  паралелно је завршила Државну трговачку академију и Реалну гимназију. Године 1936. уписала је студије класичне филологије са историјом старог века и археологијом на Филозофском факултету Универзитета у Београду.

По избијању Другог светског рата, као чланица студентске  организације  приступила је Народноослободилачком покрету. Помагала је покрет прикупљањем прилога у новцу, одећи, лековима и храни, агитацијом и растурањем прогласа, билтена. Заједно са братом ухапшена је у октобру 1942. Била је заточена у концентрационом логору на Бањици до априла 1943. године. Септембра 1944. одлази  у Срем, у партизанске одреде. У Информативном одељењу Главног Народноослободилачког одбора Војводине и Агитпропу Покрајинског комитета Војводине ради  све до маја  1945, када прелази у Београд, на дужност референта за грчку штампу у Министарству информација ФНРЈ. Наредне године премештена је у   Министарство спољних послова, где остаје до фебруара   1947. године.

Дипломирала је  децембра 1945. године на Филозофском факултету у Београду. Наредне године, на матичном факултету, изабрана је у звање  асистента-прпиправника за Историју старог века на Катедри опште историје, а 1949. унапређена је у предавача.

Докторску дисертацију „Македонски градови у римско доба” одбранила је 1955. године.  У звање доцента изабрана је 1956, за ванредног професора 1960,  а за редовног професора 1965. године. Обављала је дужност шефа Катедре за историју старог века и управнице Центра за античку епиграфику и нумизматику при Одељењу за историју Филозофског факултета у Београду, основаног 1969. године.

Од 1967. обављала је дужност уредника часописа Живе антике за Србију. Била је стални сарадник Центра за балканолошка испитивања АНУ БиХ и члан редакције његовог Годишњака.

Два главна предмета њеног научног интересовања била су историја античке Македоније и историја предримских племена централног и северног Балкана.  Њена докторска  дисертација представља једну од најзначајнијих монографија из области историјске географије античке Македоније. Ауторка је бројних студија које обрађују различите теме хеленистичке и римске Македоније. Током своје научне каријере Фанула Папазоглу се често бавила издавањем нових и коментарисањем раније објављених епиграфских споменика. Иницирала је и учествовала у састављању чак шест корпуса натписа – пет са латинским и једног са грчким натписима. Од ових шест корпуса, најважнија и најугледнија је прва свеска корпуса грчких и латинских натписа северне Македоније, коју је објавила у Берлину 1999. године

У њеној богатој научној библиографији, која броји 130 библиографских јединица, издваја се монографија Средњобалканска племена у предримско доба, за коју је добила Октобарску награду Београда 1970. године.  Лаји и парици, две друштвене категорије које срећемо у неким хеленистичким документима, предмет су њене монографије Laoi et paroikoi, коју је након дугогодишњег рада објавила 1997. године. Углавном се ослањајући на епиграфски материјал у студији је објаснила   позиције које су ове друштвене групе заузимале у хеленистичким градовима.

Током  1962. боравила је ради стручног усавршавања и истраживања на  Универзитету Сорбона. Две деценије касније проглашена је за почасног доктора наука овог престижног француског универзитета. Истраживала је у археолошким музејима и институтима  у Атини, Солуну, Кавали, Верији, Едеси, Минхену и Берлину

За дописног члана САНУ изабрана је 21. марта 1974. године, а за редовног 15. децембра 1983. године.

Била је дописни члан Немачког археолошког института, почасни члан Филолошког друштва „Парнасос” у Атини  и члан Македонске акдемија науке.

Поред поменутих признања, добила је  и Седмојулску награду (1988).

Својим  научним и педагошким радом заузела је изузетно место у историји српске и југословенске, али и светске историјске науке.

Преминула је у Београду 26. јануара 2001. године.

Био-библиографски подаци