Дан Милутина Миланковића

Пре 140 година, у Даљу, у околини Осијека, родио се Милутин Миланковић, један од најзначајнијих научника прошлог века. Са непуних 26 година у Бечу је одбранио свој докторат и постао први Србин доктор техничких наука. Четири године касније, 1909, тачно пре 110 година, дошао је на Београдски универзитет да предаје на Катедри за примењену математику.

Поводом ове две годишњице, у част бриљантног српског астронома, климатолога, инжењера и академика, у уторак, 28. маја, у 10 сати, у сали 2 САНУ биће отворен међународни научни скуп  „Дан Милутина Миланковића”, у организацији Математичког института САНУ. Предавања ће одржати изузетно цењени научници из Италије, Немачке, Холандије и Велике Британије, који су и руководећи чланови Европске академије, као и уважени академици САНУ Зоран Кнежевић и Федор Месингер.

Како је објаснио др Зоран Огњановић, директор Математичког института САНУ, идеја за овај скуп настала је када је руководство Европске академије било у једној од посета Математичком институту. Тада им је показан „Канон осунчавања“ Милутина Миланковића, што је на њих оставило импресиван утисак.

– Мотивисани тиме договорили смо се да, када буде јубилеј, они дођу у Београд и одрже пригодна предавања. Скуп је подељен у два дела: у првом делу биће речи о истраживањима европских академика, која су на неки начин инспирисана Милутином Миланковићем, док ће друго део бити више оријентисан ка рачунарским аспектима гео-наука и примени одређених метода израчунавања за решавања проблема у гео-наукама – каже др Зоран Огњановић, додајући да ће у другом делу говорити и неколико наших истраживача.