Научни скуп „100 година Паратетиса”

Под покровитељством Регионалног комитета за стратиграфију Неогена Медитерана (RCMNS) и Међународне комисије за историју геолошких наука (INHIGEO), Српско геолошко друштво, у суорганизацији са Српском aкадемијом наука и уметности, Рударско-геолошким факултетом и Природњачким музејом у Београду, организује међународни научни скуп „100 година Паратетиса (Ласкарев, 1924) – Концептуална историја и савремени изазови”, који ће бити отворен у понедељак, 30. септембра, у 9 сати, у Свечаној сали САНУ.

Скуп је посвећен сећању на академика Владимира Ласкарева, великог руског и српског геолога који је пре 100 година (1924) први пут увео у геолошку науку појам – Паратетис, за некадашње велико епиконтинентално море на подручју данашње западне и централне Европе и Евроазије. То море је одавно нестало (код нас познато и као Панонско море) и данас једини прави остаци Паратетиса су Црно море и Каспијско језеро.

На конференцији ће се чути саопштења водећих европских геолога из ове области истраживања (три позивна предавања) као и 26 предавања и постер презентација аутора из 16 земаља. Учесници скупа ће сагледати стање и размотрити даље перспективе истраживања Паратетиса са различитих аспеката савремене геологије, историје геологије као и других области гео-наука.

Директан пренос може се пратити путем линка https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/

Програм