Научни скуп „Интеграција варијабилних извора”

У организацији Академијског одбора за енергетику САНУ, у понедељак, 4. новембрa, у 10 сати, у Свечаној сали САНУ биће отворен научни скуп „Интеграција варијабилних извора”.

Интеграција обновљивих извора има велики значај у свеукупним напорима да се обузда глобално загревање. Промене климе угрожавају прибављање хране, снабдевање водом, увећавају ризике загађења животне средине, утичу на све привредне активности, подстичу развој штетних кроорганизама, доприносе ширењу заразних болести и, на дужи рок, угрожавају опстанак. Значајан утицај на емисију гасова са ефектом стаклене баште имају сектори енергетике, транспорта, пољопривреде, рударства и металургије. Ради мањег коришћења фосилних горива у енергетици и саобраћају осмишљен је акциони план познат под именом зелена агенда, у чијим темељима је потреба за интеграцијом обновљивих извора енергије. Планира се сузбијање коришћења угља и угљоводоника у енергетици и веће ослањање на обновљиву енергију сунца, ветра, на коришћење биомасе и геотермалне енергије.У погледу декарбонизације транспорта, у плану је коришћење електричних возила која покреће енергија похрањена у батеријама, уз претпоставку да ће се енергија за пуњење батерија добијати из обновљивих извора. Под великим утицајем политичара и уз недовољно уважавање стручњака, зелена агенда је узела неповољан ток. Годишње увећање потрошње примарне енергије из фосилних горива и даље је четвороструко веће од годишњег увећања потрошње из обновљивих извора. Значајан утицај на неповољне исходе зелене агенде има и увећана потреба за минералним ресурсима. Производња соларних електрана, ветроелектрана, батерија и електричних возила тражи и до десет пута више критичних минерала у поређењу са традиционалним решењима, што је увећало потребе за екстракцијом и прерадом руде. На местима где се добијени минерали користе за градњу
нових направа и система, коришћење минерала прибављених на другим местима доноси корист и напредак. На местима где се минерали прибављају, где се обављају рударске активности и прерада руде, остварује се штетан утицај на земљу, воде, ваздух и живи свет.  Јефтино рударење са депонијама и испуштањем воде доприноси емисији CO2 и глобалном загревању кроз различите директне и индиректне процесе.

Док глобална потражња за минералним ресурсима наставља да расте, утицај рударског сектора на животну средину отежава напоре за ублажавање климатских промена. Постоји потреба да се размотре алтернативна решења. На дужи рок, а у сврху декарбонизације транспорта, треба размотрити градњу возила са ендотермичким моторима који користе такозвана „зелена горива“, чија производња и потрошња имају нулту нето емисију угљен-диоксида. Требало би размотрити и могућност да се енергија за производњу „зелених горива“ добија  из соларних и ветроелектрана које нису прикључене на електричну мрежу. На описани начин може се обезбедити енергија потребна за транспорт, уз истовремено избегавање веома значајних трошкова и техничких проблема интеграције које ствара прикључење соларних и ветроелектрана на електричну мрежу.

Научни скуп о интеграцији варијабилних извора окупиће реномиране стручњаке који ће о наведеним проблемима и предлозима дати свој чињенично заснован суд и предложити одговарајућа решења.

Директан пренос може се пратити на https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/

ПРОГРАМ