Предавање „Алтернативни пројекти организације југословенског простора током Великог рата

У оквиру циклуса предавања  „Југославија – континуитет, искушења, оспоравања”, Милош Војиновић, научни сарадник Балканолошког института САНУ, одржаће предавање „Алтернативни пројекти организације југословенског простора током Великог рата”, среду, 5. марта, у 12 сати, у Свечаној сали САНУ.

Турбулентна историја 20. века снажно је усмерила пажњу српских и југословенских историчара ка 1918. години. Разлози за такву истраживачку оријентисаност су оправдани. Ради се о години која је трасирала ток историје у 20. веку. Друге године које се видљиво истичу – попут 1941. или 1991. – своју историјску динамику великим делом добијају на основу тога што су то године делимичног и привременог (1941), а потом

и сталног (1991) обрачуна са исходом 1918. године. Међутим, истраживачка усмереност ка стварању Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, учинили су, на моменте, да се стварање Југославије посматра као једини могући исход рата, а не као тек једна од бројних алтернатива.

Милош Војиновић ће овом приликом представити најважније неостварене пројекте организације југословенског простора, различите планове који су, с једне стране, рачунали на победу сила Антанте, а с друге, на победу Централних сила. Важност истраживачког повратка неоствареним плановима не лежи у контра-фактуалној историји, тј. овај приступ не води размишљању о томе како је историја могла да изгледа. Чини се да окретање овим темама може да понуди свеж приступ старим питањима: у каквим су околностима одлуке доношене током Првог светског рата и зашто су све те алтернативе одбачене или неостварене.

Милош Војиновић је основне студије историје завршио на Филозофском факултету у Београду као најбољи студент у генерацији. Докторирао је на Хумболтовом универзитету у Берлину. Био је гостујући истраживач на Универзитету у Принстону, Немачком историјском институту у Лондону, Центру за историју и економију Универзитета у Кембриџу и Колеџу за проучавање животних циклуса у глобалној историју у Берлину. У Балканолошки институт

САНУ се вратио након пост-докторских студија на Европском универзитетском институту у Фиренци. Аутор је књиге „Политичке идеје Младе Босне” (Београд 2015, 2. издање 2024) и приредио је издања историјске грађе „Сарајевски атентат: фотографије” (Нови Сад 2024) и „Визије будућности: југословенски простор 1914-1918. Тематска збирка докумената” (Нови Сад 2024).

Директан пренос може се пратити путем линка https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/.