Предавање „Да ли су постојале српске фашистичке организације у првој Југославији”
Четврто предавање у оквиру циклуса „Jугославија − Kонтинуитет, искушења, оспоравања”, под називом „Да ли су постојале српске фашистичке организације у првој Југославији” одржаће др Растко Ломпар, у среду, 19. марта, у 12 сати, у Свечаној сали САНУ.
Наведено предавање биће посвећено феномену фашизма и његовом (не)постојању у међуратној Краљевини Југославији. Пошавши од савремених тумачења и разумевања фашизма као политичке идеологије, предавач ће настојати да прикаже да ли се и у којој мери она могу применити на политички пејзаж југословенске државе. Осврћући се на саме почетке фашизма и често контрадикторне ставове исказиване од стране фашистичког врха поводом питања могућности постојања интернационалног фашизма, настојаће да одговори на питање да ли доиста фашизам био „роба за извоз“. Уколико је тако, ко су онда били његови увозници у Југославији? Други део предавања биће посвећен управо овом питању; биће анализирани различити политички актери на десници, како ексклузивно српског, тако и интегралнојугословенског усмерења са циљем да се одговори на дилему да ли може бити речи о српским/југословенским фашистичким организацијама. Полазећи од „првог таласа“ десничарских политичких организација, биће дат концизан преглед историјата и идеологије Организације југословенских националиста, Српске националне омладине, Југословенске акције, Југословенске народне странке „борбаша“ и Југословенског народног покрета Збор. Истовремено, из вида се неће губити ни утицај фашистичких режима на владајуће странке током тридесетих година, када долази до евидентног покрета ка ауторитарности у вођењу државних послова. Коначно, биће пружен предлог типологије побројаних политичких организација у складу са актуелним теоретским моделима у студијама фашизма.
Др Растко Ломпар је научни сарадник Балканолошког института САНУ. Аутор је књиге Димитрије Љотић – учитељ или фарисеј?, настале на основу његове мастер тезе, у којој је истраживао улогу хришћанства и религије у политичкој мисли и пракси Димитрија Љотића. Ломпар је докторирао истражујући феномен антикомунизма у Краљевини СХС/Југославији и место земље и организација у њој у међународним антикомунистичким мрежама. Учествовао је на два пројекта финансирана од стране Фонда за науку Републике Србије, као и у два билатерална пројекта са Универзитетом Фридрих Шилер у Јени. Члан је Међународне асоцијације за компаративне студије фашизма. Истраживачки се бави феноменима национализма, фашизма, антикомунизма, као и историјом хришћанских цркава на Балкану.
Директан пренос може се пратити путем линка https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/.