Конференција за медије о активностима САНУ

У понедељак, 31. маја, у САНУ је одржана конференција за новинаре на којој су академик Владимир Костић, председник САНУ, и дописни члан САНУ Драган Војводић говорили о активностима Академије.

На почетку је било речи о избору нових чланова САНУ, односно чињеници да се, како је истакао академик Владимир Костић, Академија налази у посебном тренутку: – Имамо 124 редовна и дописна члана, што је најмањи број у последњих неколико деценија. Такође, најмалобројнија смо Академија по глави становника у региону, а један број академика више није у могућности да учествује у активностима САНУ. Отуда је тако велики број кандидата за дописне чланове, а њих је чак 37, одраз и свести о извесној кадровској кризи у којој се налазимо.

На конференцији је, у оквиру представљања активности, поменута серија концерата под називом „Музика композитора академика – путовање по Србији”, која је у протеклој години подразумевала одржавање концерата у градовима широм земље. Гостујући концерти планирани су и за текућу годину, а започеће концертом у Косовској Митровици.

Истакнуто је и да су изложба „Влахо Буковац – сликарство непролазне лепоте” у Галерији САНУ и пратећи каталог добили две награде, а додатно радује и то што су посетиоци у редовима чекали да исту виде. Тренутно се у Галерији САНУ одржава изложба  „Пут правих вредности” о историји олимпијског наслеђа, након чега ће уследити „Музички интермецо: Колекција грамофонских плоча Павла Бељанског”. За другу половину године планира се изложба о европском поп-арту, а након тога о српском модернизму у делима из колекције Галерије Матице српске.

Академик Владимир Костић, председник САНУ, говорио је и о новоустановљеној Медаљи САНУ, која није намењена само члановима САНУ, већ и ствараоцима ван Академије. Прве године биће додељене две медаље, једна за друштвене и хуманистичке, а друга за природне науке, док ће након тога бити додељена једна медаља за уметност. Рок за пријаву је 30. јун, а одлука о добитницима ће бити донета 1. новембра.

У наредном периоду биће одржана четири важна скупа: о српском културном наслеђу на Косову и Метохији (1. и 2. јун), о COVID-19 пандемији (4. јун), Паркинсоновој болести (11. јун) и стању и перспективама образовања у Србији (9. и 10. јул).

Дописни члан САНУ Драган Војводић истакао је да се предстојећи дводневни научни скуп „Заштита, очување и афирмација српског културног наслеђа на Косову и Метохији”, на којем учествује 37 еминентних стручњака, надовезује на низ активности у САНУ, реализованих у неколико претходних година које су биле посвећене културном наслеђу српског народа на Косову и Метохији. Научни скуп који почиње у уторак, 1. јуна, има за циљ да прикаже стање како материјалног, тако и нематеријалног поменутог културног наслеђа у садашњем тренутку, као и да предложи модусе његовог очувања.

На научном скупу „COVID-19 пандемија: поруке, нова сазнања и дилеме”, који је планиран за 4. јун, биће представљене активности САНУ у вези са најновијим научним сазнањима о COVID-19 пандемији, а у контексту континуиране активности Академије на овом пољу, како у домаћим тако и међународним оквирима. Наиме, САНУ је одмах након појаве инфекције COVID-19 у нашој земљи формирала Комисију за праћење и предузимање мера у вези са инфекцијом COVID-19, са задатком да информише јавност и чланове САНУ о најважнијим аспектима ове болести и даје препоруке за њену превенцију, укључујући и значај вакцинације за сузбијање пандемије. На скупу ће предавања првенствено држати чланови САНУ и чланови Одбора за имунологију и алергологију Одељења медицинских наука САНУ, који ће из различитих углова представити најновија научна сазнања. Овај скуп је и прилика да се представи богати научно-истраживачки рад чланова САНУ и њених сарадника из ове области, како кроз приказ резултата објављених у престижним међународним часописима, тако и кроз пројекте у оквиру Специјалног програма истраживања COVID-19 при Фонду за науку Републике Србије, уз напомену да су три, од укупно 14 пројеката у том програму, добили чланови САНУ.

У Новом Саду ће 21. јуна бити одржан скуп „Друштво упркос пандемији”, који организује дописни члан САНУ Алпар Лошонц, на ком ће се разматрати филозофски, социолошки и психолошки аспекти савремене ситуације. Најављено је и обележавање 180. година од оснивања Библиотеке САНУ, која данас броји између милион и милион и по књига, са веома драгоценим и ретким насловима, као и округли сто о инклузији Рома у Србији.