Предавање дописног члана Миодрага Михаљевића „AI за blockchain и vice-versa”

У оквиру циклуса „Вештачка интелигенција, 31. октобара, у 11 сати, у Свечаној сали САНУ дописни члан Миодраг Михаљевић одржаo je  предавање „AI за blockchain и vice-versa”.

Поред тога што су вештачка интелигенција (АИ) и блокчејн технологија (БЧ) данас међу високоприоритетним правцима у оквиру информационих технологија и отварају врата за многе нове апликације, АИ и БЧ се појављују и као узајамно подржавајуће области. Ово предавање даје одређене илустрације корисности АИ за анализу БЧ система као и важности БЧ за развој поузданих апликација заснованих на великим количинама података и вештачкој интелигенцији.

Као интересантна илустрација разматра се примена БЧ за федерализовано учење (ФУ). ФУ је приступ учењу који омогућава дистрибуираним ентитетима да заједнички обучавају АИ моделе коришћењем њихових локалних података а без размене ових података, тј. ФУ омогућава уређајима да обучавају моделе машинског учења (МУ) локално и дистрибуирају само параметре модела уместо дистрибуције необрађених података на централни сервер.

ФУ омогућује превазилажење проблемима приватности и безбедности код централизованог машинског учење и ублажавање комуникацијског оптерећења мреже због слања велике количине података централном серверу.

У традиционалном ФУ, многи уређаји сарађују у решавању проблема МУ ажурирањем локалног модела сопственим локалним подацима, под координацијом централног ФУ сервера.

Карактеристике блокчејна омогућују коршћење овог приступа без потребе за постојањем централизованог ФУ сервера. Интеграцијом блокчејна у ФУ оквир, агрегације се изводе без централног сервера од стране различитих чворова и на децентрализован начин.

Миодраг Ј. Михаљевић је научни саветник и заменик директора у Математичком институту Српске академије наука и уметности у Београду. Његова главна истраживачка интересовања укључују криптологију, информациону безбедност и блокчејн технологију. Објавио је више од 100 радова у водећим међународним часописима и зборницима конференција и укупно преко 200 публикација. Ко-инвентор је осам признатих патената у Јапану, САД и Кини.

Организовао је и био главни истраживач у више од десет националних пројеката и учествовао је у преко десет међународних истраживачких пројеката.

Од 1997. године је био на дугогодишњим гостујућим позицијама на универзитетима и истраживачким институтима у Јапану, укључујући Универзитет у Токију, Сони истраживачке лабораторије, Национални институт АИСТ и Универзитет Чуо у Токију. Године 2013.  добио је Националну награду Српске академије наука и уметности за десетогодишња достигнућа. Наредне године изабран је за члана Academia Europea. Током три узастопне године (2020, 2021. и 2022) уврштен је на ранг листу колоквијално познату као „најбољих два одсто научника у свету” по укупним достигнућима у каријери. Био је гостујући уредник неколико часописа и један је од уредника Springer часописа SN Computer Science. Изабрани је члан Српске академије наука и уметности од 2021. Више информација је расположиво на https://www.sanu.ac.rs/clan/mihaljevic-miodrag/.

Снимци претходних предавања из циклуса „Вештачка интелигенција” могу се погледати на https://www.sanu.ac.rs/snimci-predavanja-iz-ciklusa-vestacka-inteligencija/.