Предавање „Интелигентни колаборативни роботи у индустрији и медицини“

У оквиру циклуса „Вештачка интелигенција“, 14. новембра, у Свечаној сали САНУ,  проф. др Коста Јовановић одржала је  предавање под називом „Интелигентни колаборативни роботи у индустрији и медицини“.

Роботи у индустријским постројењима достигли су потребне техничке перформансе у виду поновљивости (прецизности), брзине рада и терета који могу савладати. Данашња истраживања у области роботике усмерена су на повећање безбедности рада, олакшавање коришћења и програмирања и ефикаснију апсорбцију нових технологија које отварају нове области примене робота. Колаборативни роботи (коботи) су најновија роботска технологија дизајнирана за ефикасну и безбедну интеракцију са људима и рад у заједничком окружењу. Број инсталираних кобота и величина тржишта драматично се повећавају сваке године. Међутим, да бисмо додатно подстакли прихватање колаборативних робота и омогућили несметану физичку интеракцију, морамо их научити да разумеју окружење и моделе људског понашања, квантификују параметре интеракције и изводе покрете на начин да, сходно потребема специфичног задатка, врше компромис између безбедности и ефикасности извршавања задатка. У оквиру предавања укратко ће бити представљена тренутна достигнућа у области колаборативне роботике, с посебним освртом на актуелна истраживања у области роботике у Лабораторији за роботику – ETF Robotics при Катедри за сигнале и системе на Електротехничком факултету Универзитета у Београду. Циљ овог предавања био је да подстакне дискусију о перспективама даљег развоја роботике у националним и глобалним оквирима.

Проф. Др Коста Јовановић је ванредни професор и руководилац лабораторије за роботику „ETF Robotics“ при Катедри за сигнале и системе на Електротехничком факултету (ЕТФ) Универзитета у Београду. Дипломирао је 2009. године на Електротехничком факултету као најбољи студент на студијском програму за електротехнику и рачунарство. Докторирао је 2016. године на ЕТФ-у у области роботике под менторством проф. Вељка Поткоњака, а професионално искуство је стицао у компанији „SMS Siemag“ (2009), Техничком универзитету у Минхену (2010) и Институту за роботику и мехатронику – Немачком центру за свемирска истраживања (ДЛР, 2013), све у Немачкој.

Био је стипендиста и координатор Алумни клуба програма за студенте  Фондације др Зоран Ђинђић и одбора за економске односе Немачке са источном Европом, као и стипендиста Службе за академску размену Републике Немачке (ДААД). Његови научни доприноси се огледају у пројектовању и управљању погона нових генерација робота, развојем метода за безбедну и ефикасну физичку сарадњу робота са окружењем, и метода примене колаборативних робота у индустрији и медицини. До сада је објавио више од двадесет радова у угледним међународним часописима, а само у последње две године истраживања у којима је учествовао су приказана у најугледнијим роботичатским чласописима: IEEE Robotics Automation Magazine, IEEE Robotics and Automation Letters, Journal of Robotics Research. Његови радови су цитирани више од 1.650 пута. Руководио је значајан број пројекта у области роботике на ЕТФ-у: Хоризонт 2020 и Хоризонт Европе (MUSAEDIH-HERODIH2, као и експеримената пројеката SHOP4CF i ReconCell), као и Фонда за науку Републике Србије (ForNextCobot, програма ПРОМИС и CircuBot програма Зелени фонд сарадње науке и привреде). Награђен је бројним наградама за најбоље радове на конференцијама (28th RAAD conf. 2019, Кајзерслаутерн, Немачка, и домаћој конференцији ЕТРАН у више наврата), као и наградама AmCham Leader in Change HERO Award (Америчка привредна комора у Србији), 1st Place NMMI Winter School on Robotics: Variable Stiffness Actuators (Рим, Италија, 2015), Награда града Београда (2013), Награда Фондације Егзит (2016), Награда Фондације Никола Тесла (2012), Награда Универзитета у Београду (2011).