Предавање „Језичке технологије као кључни фактор вештачке интелигенције: прошлост, садашњост и будућност“

У оквиру циклуса „Вештачка интелигенција“, 3. октобра, у Свечаној сали САНУ проф. др Ранка Станковић одржала је   предавање под називом  „Језичке технологије као кључни фактор вештачке интелигенције: прошлост, садашњост и будућност“.

Језичке технологије имају велики потенцијал за будућност вештачке интелигенције. На машинском превођењу се ради практично од настанка првих комерцијалних рачунараУ данашње време, језичке технологије су достигле значајан ниво напретка захваљујући машинском и дубоком учењу, развијене су метода анализе и обележавања. Захваљујући интернету  доступне су огромне количине језичких ресурса, што је омогућило креирање великих корпуса текстова који се могу користити за тренирање и евалуацију језичких модела. Језички ресурси омогућавају истраживачима развој нових апликација и модела, и за неке задатке су једноставно незаменљиви. Развој језичких технологија ће се у будућности заснивати на великим и богатим језичким ресурсима. За велике светске језике су доступне моћне апликације за аутоматско превођење, генерисање текста, одговарање на питања, анализу ставова и осећања исказаних у тексту, екстракцију информација, препознавање говора мржње и друге функције. Српски језик је у значајном заостатку када је развијеност ресурса и алата у питању.

Предавање је пружило осврт на неке од језичких ресурса и технологија развијених за српски језик од стране Друштва за језичке ресурсе и технологије, почевши од корпуса и лексичких база, преко модела за анотацију, па до великих језичких модела за генерисање текста.

Др Ранка Станковић је ванредни професор на Катедри за примењену математику и информатику Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду. Предаје више предмета из области информатике, статистике и геоинформатике. Такође, предаје Програмирање за лингвисте, Екстракцију информација из текста и Семантички веб на Мултидисциплинарним студијама Универзитета у Београду. Потпредседница је Друштва за језичке ресурсе и технологију ЈеРТех,  председница Техничког комитета А037 Терминологија у Институту за стандардизацију Србије, шеф рачунарског центра Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду и вођа тима за неколико националних софтверских пројеката.

Објавила је више од 140 научних и стручних радова у престижним часописима, монографијама и зборницима са конференција, од којих је већина везана за језичке технологије. Руководила је домаћим и страним пројектима и заједно са колегама окупљеним око Друштва за језичке ресурсе и технологије објавила већи број ресурса и алата, од којих су многи у отвореном приступу на платформи European Language Grid (ЕЛГ, Европска језичка мрежа). Члан је две W3C групе истраживача: Ontology-Lexicon и Best Practices for Multilingual Linked Open Data.