Представљање издања САНУ на Сајму књига

Издања Српске академије наука и уметности која су објављена у последњих годину дана, у периоду између два сајма књига, представљена су на 64. Београдском сајму књига у среду, 23. октобра. О издавачкој делатности САНУ говорили су академик Владимир С. Костић, председник САНУ, академик Марко Анђелковић, генерални секретар САНУ и академик Миро Вуксановић, управник Библиотеке САНУ.

Како је истакнуто, САНУ је за годину дана објавила 61 публикацију, од чега 16 зборника радова, 12 монографија, 17 каталога, 10 бројева часописа, четири библиографије, једну књигу документарне грађе и један том Српске енциклопедије у саиздаваштву с Матицом српском из Новог Сада и Заводом за уџбенике из Београда.

Као најзначајнији наслови издвојени су: зборник радова са научног скупа Стојан Новаковић: поводом сто седамдесет пет година од рођења; репрезентативна монографија на српском и енглеском језику Михаило Петровић Алас: живот, дело, време и Mihailo Petrović Alas: life, work, times; каталози изложби одржаних у Галерији САНУ: Михаило Петровић Алас: родоначелник српске математичке школе (на српском и енглеском језику), Марко Челебоновић, Светомир Арсић Басара и Љуба Поповић (каталог на српском, енглеском и француском језику); Грађа о српскохрватским односима и Србима у Хрватској (1848–1914) академика Василија Крестића (саиздаваштво САНУ и Архива Србије); монографија Црква Светог Ђорђа у Речанима, која је посвећена до темеља разрушеној цркви у Речанима на Косову и Метохији. Аутори цртежа и пратећег текста су Маријана Марковић и др Бојана Стевановић, а књигу су уредили дописни чланови САНУ Миодраг Марковић и Драган Војводић. Непосредно пред Сајам књига из штампе је изашла и монографија академика Гојка Суботића, Бојана Миљковића и поч. Николе Дудића Натписи манастира Хиландара. Том први, XIV–XVII век. Уредник издања је академик Мирјана Живојиновић, а књига је објављена у саиздаваштву САНУ, Византолошког института и Манастира Хиландара.

Најављена је и дигитализација свих издања САНУ, па се очекује да у наредних пет година, свих 15 хиљада монографија и текстова који су у протеклих 178 година изашли из САНУ буду доступни на интернету.