Свечана академија посвећена обележавању 125 година од рођења дописног члана САНУ Стефана Ђелинеа

Свечана академија посвећена обележавању 125 година од рођења дописног члана САНУ Стефана Ђелинеа  одржана je  у среду, 21. јуна, од 10 сати, у  Свечаној сали САНУ.

Стефан Ђелинео (Хвар, 17. 6. 1898 – Бeоград, 1. 10. 1971) био је чувени физиолог и професор  Београдског универзитета.  Биолошке науке студирао је у Београду, Лајпцигу и Бечу. Дипломирао је 1928. на Универзитету у Београду. Године 1929. почиње да ради  у Зоолошком заводу Филозофског факултета  у Београду, где је 1931. изабран у звање асистента. Докторску дисертацију „Прилагођавање термогенезе на топлотну средину“ одбранио је 1932. године, на Филозофском  факултету у Београду, под менторством академика Ивана Ђаје. На истом факултету 1937. године изабран је у звање доцента за научну  област физиологије. Због марксистичких убеђења  суспендован је са факултета.

Током Другог светског рата био је заточен у логору на Бањици (1941-1944). Након ослобођења враћа се професури, a у звање редовног професора Филозофског факултета у Загребу изабран је 1945. године.  У исто звање изабран је 1946. на Филозофском факултету у Београду. Након оснивања  Природно-математичког факултета у Београду 1947. године постаје део наставног кадра Одсека за биологију.

За дописног члана Српске краљевске академије  изабран је 1946.

Био је оснивач  и први директор Института за исхрану народа.

У свом научном раду професор Ђелинео највише се бавио  истраживањем терморегулације и биоенергетике. Резултати његових истраживања термичке адаптације привукли су велику пажњу светске научне јавности и  добили  значај фундаменталног открића.  Његова компаративно-физиолошка и онтогенетска истраживања предствљају темеље проучавања еволуционе физиологије на  простору  Балкана. Објавио је  преко 120  научних и стручних радова. Увео је проучавање упоредне физиологије на Београдском универзитету.

Био је члан бројних стручних удружења, међу којима се издвајају Југословенско друштво за физиологију,  Француско биолошко друштво и  Друштво за исхрану у Лондону.

Добитник је бројних признања међу којима је и Орден заслуга за народ са златним венцем.

Својим педагошким и научним радом, који је у многим областима физиологије био и пионирски, дао је велики допринос развоју наше науке.

ПРОГРАМ